Msze św. w intencji Ojczyzny, do ubrań przypięte biało-czerwone wstążki, wspólny śpiew patriotycznych pieśni, marsze, koncerty, akademie. Tak świętowaliśmy 94. rocznicę powrotu Polski na mapę Europy.
Eucharystią, której przewodniczył bp Henryk Tomasik w radomskiej katedrze, rozpoczęły się w Radomiu główne obchody Święta Niepodległości. Na liturgii obecni byli parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta, służby mundurowe, harcerze, poczty sztandarowe, mieszkańcy miasta. W czasie Mszy św. modlono się, dziękując za odzyskaną wolność przez wstawiennictwo Matki Bożej, patronki świątyni oraz proszono o dobre wykorzystanie daru wolności. W homilii biskup przypomniał historię naszego narodu, drogi, które prowadziły do wolności, by Polska znalazła właściwy szacunek na arenie międzynarodowej. Wspomniał wielkich Polaków, ludzi kultury, przywołując ich słowa o Ojczyźnie. Przypomniał, że musimy być odpowiedzialni za słowa i mieć poczucie troski o drugiego człowieka. – Gaude Mater Polonia! Ciesz się, Matko Polsko! Ciesz się, ale błagaj, abyś była wierna Chrystusowi, pod opieką Tej, którą wzywaliśmy zawsze w trudnych chwilach – Matki Bożej. Niech tak się stanie – powiedział biskup.
Po zakończonej Eucharystii jej uczestnicy przeszli pod pomnik Czynu Legionów w Rynku. Tu zebranych powitał prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak. – To jedno z tych świąt, w których Polacy manifestują radość z odzyskanej niepodległości. Wielokrotnie zadajemy sobie pytanie o dzisiejszą definicję patriotyzmu – mówił prezydent. – Patriotyzm to przede wszystkim bycie Polakiem, potem Europejczykiem. Wszyscy powinniśmy pamiętać o jedności, pojednaniu. To nie jest dzień, w którym powinniśmy rozdrapywać rany. Powinniśmy pamiętać, że w historii Polski, wtedy, kiedy byliśmy razem, wspólnie potrafiliśmy coś zrobić. Rzeczpospolita jest wtedy silna, kiedy nie jest podzielona. Pamiętajmy o tym, że wolność raz zadana jest zobowiązaniem i przywilejem. Pamiętając o dobru wspólnym Rzeczpospolitej nie możemy dać się podzielić.
Pod pomnikiem odczytano Apel Pamięci i oddano salwę honorową. Złożono wieńce i kwiaty. Szwadron Radomski zaprezentował pokaz musztry kawaleryjskiej. Uroczystości zgromadziły tłumy radomian. Widać było całe rodziny. Wiele osób miało przypiętą biało-czerwoną wstążkę.
Również Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, gdzie odbywał się uroczysty, galowy koncert, w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Grandioso” i Orkiestry Garnizonowej Sił Powietrznych w Radomiu, można powiedzieć „pękał w szwach”. W połowie koncertu Prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak wręczył byłemu żołnierzowi Armii Krajowej, Kazimierzowi Krawczykowi medal herbowy Miasta Radomia „Bene Merenti Civitas Radomiensis”. Mjr Kazimierz Krawczyk był żołnierzem AK, oficerem, dowódcą walk w wielu akcjach bojowych przeciwko niemieckiemu okupantowi, w latach 1941-1945. Od 1945 roku był jednym z dowódców Ruchu Oporu WIN pod przewodnictwem por. Jaskólskiego, pseudonim „Zagończyk”, komendanta okręgu Kielecko-Radomskiego. Pan Krawczyk jest ostatnim żyjącym jego bliskim współpracownikiem. Po transformacji ustrojowej w 1989 r. był głównym inicjatorem zorganizowania Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Radomiu. Mjr Krawczyk jest inwalidą wojennym, aktywnie działa społecznie. Wniosek o przyznanie mu medalu złożyła Komenda Główna „WIN”, Wolność i Niezawisłość – Zrzeszenie Oficerów i Żołnierzy Oddziałów Partyzanckich RP.
Dziękując za otrzymany medal, Kazimierz Krawczyk powiedział, że to odznaczenie przypomina nam o pomordowanych, nieżyjących bohaterach, którym należą się najwyższe odznaczenia i oddanie i honoru.
Msze św. w intencji Ojczyzny za tych, którzy polegli w jej obronie, jak również w intencji tych, którzy sprawują władzę sprawowano we wszystkich parafiach. Pod pomnikami, tablicami upamiętniającym bohaterów walk o niepodległość Polski składano kwiaty. W szkołach, Domach Kultury, kościołach odbywały się okolicznościowe akademie, koncerty.
W Białobrzegach podczas uroczystości z okazji Narodowego Dnia Niepodległosci miało miejsce ślubowanie młodzieży z klas mundurowych
Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym
Krystyna Piotrowska/GN
W Drzewicy miała miejsce sztafeta zorganizowana przez Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna Dłoń”. W Białobrzegach uroczystości związane ze Świętem Niepodległości połączone były ze ślubowaniem młodzieży z klas mundurowych. W Opocznie spotkano się pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, gdzie można było między innymi wysłuchać programu artystycznego. Złożono także kwiaty pod tablicą marszałka Józefa Piłsudskiego.
Krystyna Piotrowska