Jest autorem ponad 800 prac naukowych, laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień w kraju i zagranicą.
Uniwersytet Jagielloński nada tytuł doktora honoris causa ks. prof. Michałowi Hellerowi. Senat uczelni jednogłośnie poparł wniosek w sprawie wszczęcia postępowania o nadanie doktoratu wybitnemu polskiemu uczonemu. O nadanie tej godności wnioskował Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.
W uzasadnieniu wyboru napisano, że ks. Heller jest wybitnym organizatorem życia naukowego i nauczycielem akademickim, przykłada olbrzymią wagę do etosu nauki i zasłynął nie tylko w Polsce, ale i na forum międzynarodowym jako badacz relacji pomiędzy nauką a teologią.
We wniosku podkreślono, że ks. prof. Michał Heller „należy do najwybitniejszych współczesnych filozofów polskich, a dzięki gruntownemu wykształceniu przyrodniczemu, filozoficznemu i teologicznemu objął swoimi zainteresowaniami badawczymi niezwykle bogaty obszar”.
Wnioskodawcy podkreślają, że prof. Heller przykłada olbrzymią wagę do etosu nauki, wykształcił całe grono uczniów, którzy kontynuują jego program filozoficzny i jest wybitnym organizatorem życia naukowego, a jego największym osiągnięciem jest stworzenie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, na które przeznaczył pieniądze z Nagrody Templetona.
Michał Heller urodził się 12 marca 1936 r. w Tarnowie. Po zdaniu matury w 1953 r., wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po jego ukończeniu uzyskał tytuł magistra teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W roku 1966 obronił rozprawę doktorską z kosmologii relatywistycznej, w 1969 r. uzyskał habilitację. Trzy lata później ks. Heller objął stanowisko docenta na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. W roku 1990 uzyskał tytuł profesora zwyczajnego PAT w Krakowie.
Od roku 1981 jest członkiem stowarzyszonym Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w Castel Gandolfo, zaś w 1991 został wybrany na członka zwyczajnego Papieskiej Akademii Nauk w Rzymie.
Ks. Heller jest pierwszym Polakiem uhonorowanym, w 2008 r., Nagrodą Templetona, przyznawaną za budowanie mostów między religią a nauką.