Coraz więcej ludzi odwiedza Świątynię Opatrzności

Po majowej beatyfikacji Jana Pawła II Świątynię Opatrzności Bożej w Wilanowie odwiedziło 40 tys. pielgrzymów - poinformował podczas wtorkowej konferencji metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Kard. Nycz podkreślał, że zależy mu, aby wierni jak najszybciej mogli modlić się w Świątyni Opatrzności Bożej (teraz jest to możliwe tylko w jej dolnej części). Zaznaczył jednak, że obecnie nie można podać terminu, w którym będzie to możliwe. Jak powiedział, prace przy świątyni są prowadzone w takim tempie, w jakim napływają datki od społeczeństwa, gdyż to z nich finansowana jest budowa. Dodał, że pieniądze z budżetu państwa trafiają wyłącznie na prace związane z muzeum bł. Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Prezes Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł poinformował, że w ciągu 11 miesięcy 2011 r. darczyńcy przekazali COB ponad 9 mln zł (w 2010 r. było to 8,7 mln zł). Jak mówił, w tym roku został ukończony pierwszy i najważniejszy etap budowy świątyni, tzw. stan surowy otwarty. Dodał, że udało się również zrealizować wiele prac budowlanych, których nie widać z zewnątrz, m.in. oddano do użytku Panteon Wielkich Polaków, rozbudowano też infrastrukturę dojazdową.

Jak mówił Gaweł, w tej chwili prowadzone są prace nad uszczelnieniem kopuły i systemem odprowadzania wody deszczowej, a w 2012 r. zostaną ukończone prace związane z montażem kopuły. W najbliższych miesiącach ma być ogłoszony przetarg.

Wiceprezes COB i proboszcz parafii funkcjonującej przy Świątyni Opatrzności, ks. Paweł Gwiazda mówił, że do świątyni przybywa coraz więcej pielgrzymów z całej Polski. "Coraz grubsze księgi mszy św. wieczystych dowodzą, że wciąż przybywa intencji, z którymi wierni pielgrzymują do Świątyni Opatrzności Bożej. Z treści intencji wyłania się obraz rosnącego kultu zarówno Opatrzności Bożej, jak i bł. Jana Pawła II" - powiedział ks. Gwiazda.

Kard. Nycz przypomniał, że w Świątyni Opatrzności znajdują się relikwie Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

"W roku poświęconym kardynałowi Wyszyńskiemu do chwały ołtarzy został wyniesiony Jan Paweł II. Ich losy symbolicznie się splotły. Nie możemy przejść obojętnie wobec tak znaczących wielkich Polaków. Jesteśmy winni młodemu pokoleniu przekazać prawdę o wydarzeniach tamtych lat oraz zaszczepić w nich wdzięczność skierowaną ku Bożej Opatrzności za tak wspaniałe prowadzenie naszej Ojczyzny przez niewątpliwie trudne, a często tragiczne, wydarzenia polskiej historii najnowszej" - mówił kard. Nycz.

Metropolita warszawski poinformował także, że tradycyjnie przy Świątyni Opatrzności odbędą się główne uroczystości Święta Dziękczynienia. Będą one miały miejsce 3 czerwca. Poprzedzi je spotkanie młodzieży, które zaplanowano na 2 czerwca. "Budowa Świątyni Opatrzności Bożej łączy się z umacnianiem idei dziękczynienia wśród Polaków" - podkreślał hierarcha.

W Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej pochowani są m.in. ostatni prezydent Rzeczpospolitej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, pierwszy po 1989 r. minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski, poeta ks. Jan Twardowski. Umieszczono tam symboliczny grób papieża Jana Pawła II. Znajduje się też relikwiarz z fragmentem sutanny z krwią Jana Pawła II z zamachu na placu św. Piotra.

Centrum Opatrzności Bożej to budowla o kilku kondygnacjach. Część parterową wypełni Świątynia Opatrzności Bożej z ołtarzami i kaplicami upamiętniającymi najważniejsze wydarzenia dla polskiej historii i tradycji religijnej. Na pierwszym piętrze na wysokości 26 metrów, na które wjedzie się nowoczesnymi windami, znajdować się będą multimedialne muzea kard. Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II. Pod Świątynią Opatrzności Bożej umiejscowiony jest Panteon Wielkich Polaków.

Budowę Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęto w 2002 roku na warszawskich polach wilanowskich jako "wyraz wdzięczności narodu wobec Boga za dar wolności". Jest to inicjatywa podjęta w drugiej połowie lat 90. przez prymasa Polski kard. Józefa Glempa, wsparta przez Sejm.

« 1 »