Globalny mit

Wracam do problemu globalnego ocieplenia. Ta sprawa coraz bardziej mnie fascynuje. Bo może się okazać, że jesteśmy świadkami jednego z najskuteczniejszych oszustw nowoczesnego świata.

Przypuszczam, że gdyby zapytać, kto jest odpowiedzialny za wzrost temperatury powietrza, zdecydowana większość odpowiedziałaby, że człowiek i jego przemysłowa aktywność. Nikt jednak tego nie udowodnił. Jest prawdą, że od co najmniej 20 lat temperatura powietrza rośnie, ale nikt dokładnie nie wie, jakie są przyczyny tych zmian.

Być może odpowiada za to człowiek, ale równie prawdziwe jest twierdzenie, że człowiek nie ma z tym nic wspólnego. Po tekście Tomasza Teluka sprzed dwóch tygodni, w którym autor dowodził, że wpływ człowieka na wzrost temperatury powietrza to mit, w redakcji doszło do rozdwojenia. Jak to – pytali niektórzy, my w „Gościu” efekt cieplarniany nazywamy mitem, a do Poznania zjechało kilka tysięcy uczonych, by o tym micie dyskutować? Ktoś tu chyba jest mało poważny. Tylko kto?

Odpowiedź przyszła kilka dni później wraz z tekstem Krzysztofa Gosiewskiego (str. 16–18), pracownika Instytutu Inżynierii Chemicznej PAN. Spokojnie i rzeczowo tłumaczy w nim, że naukowo trudno wykazać związek między globalnym ociepleniem a działalnością człowieka. Problemu dwutlenku węgla lekceważyć nie można, ale żeby z tego powodu wpadać w histerię, to przesada. Moim zdaniem, to jeszcze jeden dowód na to, że ludzie bardzo łatwo dają się oszukiwać.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Marek Gancarczyk, redaktor naczelny