Chrońmy zdrowie przed polityką

O tym jaki szpital jest bezpieczny, ile powinni zarabiać lekarze i jak leczyć służbę zdrowia z Markiem Twardowskim

Leszek Śliwa

|

17.01.2008 13:04 GN 03/2008

dodane 17.01.2008 13:04

Marek Twardowski ur. 1950, lekarz z Nowej Soli, współzałożyciel Porozumienia Zielonogórskiego – federacji związków pracodawców ochrony zdrowia. Bezpartyjny. Obecnie podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Leszek Śliwa: Projekty reform nie istnieją, tylko są luźnymi notatkami, „jakąś bibułą”, jak twierdzi były wiceminister Bolesław Piecha?
Marek Twardowski: – Projekty oczywiście istnieją. Opozycja próbuje wykorzystać zamieszanie, jakie powstało przy ogłaszaniu wyników naszych prac. No cóż, jej prawo
Czemu w takim razie rząd nie chce przesłać do Sejmu tych projektów jako swoich, tylko jako poselskie?

Boi się konsultacji społecznych?
– Konsultacje społeczne odbędą się w komisji sejmowej. Opozycja dobrze o tym wie, tylko udaje, że nie wie. Po prostu chcemy skrócić pracę nad projektami. Projekt rządowy musi przejść długą drogę uzgodnień międzyresortowych. A my chcemy, żeby reforma już ruszyła.

Hasło „bezpieczny szpital, bezpieczny pacjent, dobrze zarabiający pracownicy” brzmi jak pobożne życzenia…
– Bezpieczny szpital to po prostu dobrze zarządzany szpital. Teraz jest tak, że na przykład szpital w Nowej Soli w zeszłym roku wypracował zysk, a szpital w Gorzowie ma 300 milionów długów z lat ubiegłych.
To dwa porównywalne szpitale w jednym województwie! Ewidentnie jeden z nich był źle zarządzany. Jeśli szpital zostanie przekształcony choćby w spółkę prawa handlowego, jego dyrekcja będzie ponosić konsekwencje tego, jak zarządza. I o to chodzi, bo nie można działać w oderwaniu od rynku.

Ale przecież przekształcenia własnościowe są możliwe już teraz.
– Tylko jeśli przeprowadzi się skomplikowaną i długotrwałą procedurę likwidacji szpitala. Dlatego mało kto do tej pory się na to zdecydował. My w ustawie o ZOZ chcemy usunąć tę przeszkodę. To powinno zachęcić do działania organy założycielskie, czyli starostów i marszałków. Od nich będzie zależeć forma przekształcenia. Jeśli ktoś chce spółkę pracowniczą, proszę bardzo.

Opozycja straszy nadużyciami, „dziką” prywatyzacją…
– Dlatego minister finansów przed przekształceniem wyda rozporządzenie o wycenie gruntu, nieruchomości i majątku szpitala. To powinno rozwiać obawy.

„Bezpieczny pacjent” to m.in. nowy urząd Rzecznika Praw Pacjenta. Nie za dużo tych różnych rzeczników?
– Nie. Po pierwsze, uważamy, że Rzecznik Praw Obywatelskich ma za dużo spraw, a poza tym problemy medyczne mają swoją specyfikę. Myśleliśmy też o ustawowym minimalnym odszkodowaniu dla pokrzywdzonego pacjenta, ale okazało się to zbyt skomplikowane pod względem prawnym, ponieważ nie można nic narzucać niezawisłym sądom.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..