Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Powrót do prostoty

Historia francuskich zakonników zamordowanych 14 lat temu przez islamskich fundamentalistów zdobyła Grand Prix festiwalu w Cannes.

Reżyserem filmu „Des hommes et des dieux”, czyli „O ludziach i o bogach”, jest Xavier Beauvois. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego mówi on, że w swoim obrazie chciał przekazać przesłanie trapistów z opactwa Tibhérine w Algierii: pokój, współczucie, zrozumienie, zainteresowanie innymi, ich kulturą i życiem duchowym. – Kiedy opactwo Tibhérine przestało istnieć, tego ducha zabrakło też w tym regionie – twierdzi reżyser. – Jan Paweł II mawiał: „Nie lękajcie się”. I to byli właśnie ludzie, którzy się nie lękali. Niczego.

Akcja filmu toczy się niespiesznie, tak jak życie mnichów, którego ostatnie trzy lata poznajemy. Rytm obrazu wyznaczają recytacje psalmów i poezji mistycznej. – Mnisi bardzo często mówią, że za bardzo jesteśmy „zanurzeni w robieniu”. Wciąż staramy się coś zrobić, i to szybko, w krótkim terminie. I dalej niż poza ten krótki termin nie sięgamy naszą myślą. Oni tymczasem bardziej są – twierdzi reżyser.

Zainteresowanie widzów świadczy jednak o tym, że tęsknimy za takim życiem: – Być może ludzie zdają sobie sprawę, że się pomylili, szukając przede wszystkim przyjemności. I ja pod tym względem też się trochę pomyliłem w moim życiu – wyznaje Beauvois. – Bo przyjemność i szczęście to nie to samo. Kiedy w czasie kręcenia tego filmu przebywałem z różnymi braćmi, zdałem sobie sprawę, że mamy zbyt dużo potrzeb. Koncentrujemy się na rzeczach, które wcale nie są niezbędne, a które czynią ludzi nieszczęśliwymi. Trzeba powrócić do bardziej prostych rzeczy.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego