Nowy numer 13/2024 Archiwum

Całe życie w dźwiękach

Muzyczną opowieść o życiu Jana Pawła II prezentują na koncertach muzycy „Śląska”.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” przygotował program „Santo subito!” w hołdzie Janowi Pawłowi II. – Chciałam, by to była muzyczna opowieść o życiu naszego Papieża – opowiada Izabela Migocz, kierownik artystyczny „Śląska”. – Zależało mi na tym, by pokazać różne jego cechy: pracowitość, rozmodlenie, oddanie Maryi. Ale też, by każdy słuchacz mógł sam zaśpiewać pieśni, poczuć klimat spotkań z Ojcem Świętym. Stąd obecność w programie ulubionych pieśni Papieża: „Barki” czy „Czarnej Madonny”.

Całość została zarejestrowana na płycie wydanej przez zespół wraz z Księgarnią św. Jacka. Otwierają ją najstarsze polskie pieśni: „Gaude Mater Polonia” i „Bogurodzica”, a zamykają fragmenty „Requiem” Mozarta i Gosseca oraz „Alleluja” Haendla – wyraz wiary, że Jan Paweł II będzie „świętym natychmiast”.

Program został po raz pierwszy zaprezentowany w Rzymie z okazji 30. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Teraz ten repertuar będzie można usłyszeć w kościołach niemal całej Polski.

Najbliższe koncerty
• 5 kwietnia, godz. 19.00, Zgorzelec, kościół św. Józefa Robotnika
• 19 kwietnia, godz. 11.00, Dąbrowa Górnicza-Strzemieszyce, bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa
• 24 kwietnia, godz. 18.30, Rzeszów, kościół Matki Boskiej Saletyńskiej

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego