Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Gospel, czyli radość

Muzyka gospel przypomina, że chrześcijaństwo jest religią radości, religią pustego grobu.

Pamiętam, jak trzy lata temu na scenę Górnośląskiego Centrum Kultury weszła czarnoskóra Cynthia Nunn w fantazyjnym kapeluszu. Wystarczyło, że otworzyła usta, a już cała widownia podniosła się z miejsc i zaczęła podrygiwać w rytm muzyki. Śpiewali także ci, którzy nie znali nut ani angielskiego. Po trzech dniach uczestnicy warsztatów GoGospel porwali kilkutysięczny tłum w katowickiej katedrze.

Każdy chce radości
Podobnie dzieje się w Osieku, niewielkiej miejscowości w Borach Tucholskich, gdzie co roku przybywa coraz więcej fanów muzyki gospel. Ostatnio było ich ok. 30 tysięcy. Skąd ta popularność nad Wisłą muzyki o „czarnych” korzeniach? – Gospel odpowiada na pragnienia ludzkiego serca – twierdzi ks. Zdzisław Ossowski, dyrektor festiwalu „Camp Meeting” w Osieku. – Każdy człowiek pragnie radości, chce słyszeć, że jest wieczny. Ta muzyka przypomina, że chrześcijaństwo jest religią pustego grobu. Pomysł stworzenia festiwalu narodził się 12 lat temu, dzięki spotkaniu z jednym z amerykańskich zespołów. – Zaczynaliśmy prawie od zera – wspomina ks. Ossowski – a dziś widzimy owoce: setki spowiadających się, nieraz po wielu latach, młodych ludzi. Słyszymy, jak mówią, że znaleźli Boga i swoje miejsce w Kościele; że na nowo weszli do rzeki chrztu. Nurt gospel wywodzi się z pieśni spirituals, które powstawały w Ameryce wśród czarnych niewolników.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego