Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Święty Paweł w pigułce

Żyd, modlący się po hebrajsku i aramejsku; urodzony w Tarsie, gdzie przewagę stanowiła ludność helleńska, doskonale znający grekę i helleńską tradycję filozoficzną; w dodatku obywatel rzymski – kim naprawdę był święty Paweł?

To kluczowe pytanie warto sobie postawić u progu rozpoczynającego się właśnie Roku Świętego Pawła. W odpowiedzi powinna pomóc pamiątkowa publikacja wydawnictwa Rafael, przybliżająca postać Apostoła Narodów.

Autorzy przypominają najważniejsze fakty z biografii Świętego. Zwracają uwagę na to, jak pomocna w dziele ewangelizacji okazała się „wielokulturowość” Szawła-Pawła. Ze szkiców wyłania się postać bez-kompromisowa w walce o prawdę. Szczególnie mocno rozbrzmiewa głos Apostoła w sporze o usprawiedliwienie, dowodzący, że dzięki poświęceniu Chrystusa panowanie prawa dobiegło kresu, a jedyną drogę do zbawienia stanowi wiara.

Główne myśli nauczania świętego Pawła syntetycznie przed-stawia ks. Henryk Romanik w tekście „Paweł – apostoł Chrystusa”. Podrozdziały mówiące m.in. o Bożym ojcostwie, mądrości krzyża i „drodze jeszcze doskonalszej”, jaką jest miłość, stają się jednocześnie zaproszeniem do rachunku sumienia. Ksiądz Romanik jest też autorem zawartych w książce utworów poetyckich, zainspirowanych postacią Świętego.

Na uwagę zasługuje atrakcyjna szata graficzna publikacji, prezentująca Bazylikę św. Pawła za Murami i wizerunek apostoła w sztukach plastycznych. Do książki dołączona została płyta, na której aktorzy Teatru Starego w Krakowie czytają Listy św. Pawła, oraz wkładka z litanią do Apostoła Narodów.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego