Nowy numer 13/2024 Archiwum

Bez trudnych pytań

Autobiograficzna książka ks. Mieczysława Malińskiego pt. Ale miałem ciekawe życie niewiele wyjaśni w sprawie jego kontaktów z organami bezpieczeństwa PRL.

Ci, którzy wierzyli jego zapewnieniom o „ewangelizacji funkcjonariuszy SB”, nie otrzymali nowych argumentów. Wątpiący w tę wersję pozostaną ze swymi rozterkami. Pomimo wszystko jest to książka interesująca, ponieważ opisuje bogate doświadczenie kapłana, który miał okazję nie tylko żyć w ciekawych czasach, ale także spotykał się z osobami, które wycisnęły piętno na poprzednim stuleciu.

Fascynujący jest zwłaszcza opis intelektualnej przygody, jakim dla młodego księdza z Polski Ludowej było zetknięcie się z Soborem Watykańskim II i wielkimi teologami tamtych czasów, a zwłaszcza Karlem Rahnerem. Ciekawe są także jego uwagi i refleksje o codzienności życia Kościoła w PRL.

We wspomnienia wplątany jest wątek polemizujący z ustaleniami ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego oraz Marka Lasoty z krakowskiego IPN. To wymieszanie różnych materii nie ułatwia lektury książki. Poważnym mankamentem jest także brak indeksu. Czytelnik, który nie zna pozycji, z którymi ks. Maliński polemizuje, w pewnym momencie w ogóle może nie wiedzieć, o co w tym wszystkim chodzi, poza oczywiście zasadniczym przesłaniem, powtarzanym na każdym kroku przez autora, że nie ma sobie nic do zarzucenia.

Jednak nawet uwzględniając racje, jakie wywodzi na swoją obronę, wierząc mu, że nigdy świadomie nie wziął na siebie roli tajnego współpracownika, wypada stwierdzić, że ks. Maliński nie próbuje się nawet zmierzyć się z kwestią konsekwencji swych wieloletnich kontaktów i rozmów z tajną policją komunistycznego państwa. Na wiele pytań nie ma odpowiedzi, gdyż i kłopotliwe pytania przez autora nie są stawiane.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego