Kobieta z garbem

Film Jasmily Zbanic, debiutującej bośniackiej reżyserki, bez epatowania okrucieństwem mówi o ludziach, którzy doświadczyli wojny. To film o sile prawdy, niezbędnej, by przezwyciężyć traumę przeszłości i na niej budować życie na nowo.

Edward Kabiesz

|

22.01.2007 11:21 GN 03/2007

dodane 22.01.2007 11:21

Grbavica to dzielnica Sarajewa, gdzie podczas wojny w Bośni w latach 90. armia Serbii i Czarnogóry założyła obóz jeniecki dla Bośniaków. Znalazły się w nim także kobiety. Wśród nich Esma, bohaterka filmu. Ale o tym dowiadujemy się dopiero później. Bo Esma nie chce rozmawiać o swoich przeżyciach sprzed kilkunastu lat. Jednak właściwie od samego początku widz zdaje sobie sprawę, że tajemnica Esmy kryje się w przeszłości.

Kim jest mój ojciec?
Akcja filmu Jasmily Zbanic rozgrywa się współcześnie. W ciągle leczącym się z wojennych ran, znakomicie fotografowanym, Sarajewie. Nie chodzi tu tylko o zniszczenia i rany fizyczne, ale bardziej o to, co w dramatyczny sposób wpłynęło na życie ludzi i skryło się w ich wnętrzu. I o czym nie chcą rozmawiać. Nawet z najbliższymi. Bo na pozór ich życie toczy się normalnie. Zmagają się z codziennością, biedą, bezrobociem i brakiem perspektyw na przyszłość. Kto ma taką szansę, ten wyjeżdża za granicę.
W jednym z bloków Grbavicy mieszka bohaterka filmu wraz z 12-letnią córką, Sarą.

Esma wychowuje córkę samotnie. Państwowy zasiłek ledwo pozwala związać koniec z końcem. Kiedy nadarza się jej okazja pracy w charakterze kelnerki w nocnym klubie, Esma bez wahania przyjmuje posadę. Nocna praca sprawia, że ma coraz mniej czasu dla córki, wkraczającej właśnie w okres buntu i niepokoju. Cały czas czujemy jednak, że matkę Sary drąży nieustannie jakiś wewnętrzny niepokój. Widok rozbawionych mężczyzn w mundurach w nocnym klubie, złoty łańcuch na szyi jednego z gości lokalu czy, wydawałoby się, całkiem niewinna uwaga ciotki sprawia, że Esma doznaje szoku i musi szybko zażyć lekarstwo.

W kilku scenach widzimy na plecach bohaterki blizny. Uczęszcza też na terapię grupową w lokalnym ośrodku dla kobiet. Czy tylko po to, by otrzymać miesięczną zapomogę? Niechętnie rozmawia z Sarą na temat jej ojca. Sara wie tylko, że ojciec zginął jako bohater w czasie wojny. Temat śmierci ojca powraca, gdy zbliża się wycieczka szkolna. Wycieczka jest droga, ale Sara może uzyskać zniżkę na podstawie zaświadczenia stwierdzającego, że jej ojciec poniósł śmierć na wojnie. Pokrętne tłumaczenia matki, która nie chce, czy też nie może, przedstawić zaświadczenia o śmierci męża, doprowadzają do dramatycznego spięcia między matką a córką. Długo skrywana prawda o tym, co zdarzyło się w przeszłości, wychodzi na światło dzienne. Prawda straszna i okrutna.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..