Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Nawróceni

Angelo Comastri, Gdzie jest twój Bóg? Historie nawróceń XX wieku, tłum. I. Burchacka, Wydawnictwo Księży Marianów MIC, Warszawa 2005, s. 144.

Bardzo rzadko zdarza się biskup, który chce dotrzeć do swoich wiernych poprzez książkę popularną, a nie uczony traktat. Arcybiskup Loreto Angelo Comastri, który wydał już wiele książek o duchowości i liturgii, w 2003 r. opublikował książkę pod wyjaśniającym wszystko tytułem: Gdzie jest twój Bóg? Historie nawróceń XX wieku.

Właśnie tę książkę dziś możemy przeczytać dzięki Wydawnictwu Księży Marianów MIC. Już staranność edytorska skłania do zainteresowania się tą pozycją, a potęguje się ono, gdy zaczynamy ją czytać. Comastri przedstawia dzieje życia siedmiu osób dwudziestowiecznej Europy. Są to: Edyta Stein, Adolf Retté, Eugenio Zolli, André Frossard, Giovanni Papini, Pietro Cavallero i Siergiej Kurdakow.

Każda z tych postaci to osobny świat zdarzeń, doświadczeń i okoliczności, w jakich spotkali Boga i zdecydowali się Go wybrać. U niektórych był to nagły błysk zrozumienia i zachwytu, jak w przypadku Adolfa Retté, czy André Frossarda, a czasem efektem dłuższej drogi rozpoznawania Prawdy, jak u Edyty Stein. Nawracali się ochrzczeni ateusze (Papini), jak też Żydzi (rabin Zolli i Edyta Stein), ludzie pióra (Retté, Frossard, Papini), komsomolec (Kurdakow), czy bandyta (Cavallero). Lektura prowadzi do utwierdzenia nas w przekonaniu, że dla Boga nie ma sytuacji niemożliwych do zmiany, że człowiek zawsze może odnaleźć drogę do Boga. A właściwie, jak pisze sam autor, to „Chrystus przemierza Ziemię od krańca do krańca, od jednej do drugiej – całkowicie odmiennej – sytuacji. Lecz wszędzie niezmiennie jest jedno: Chrystus namiętnie szuka człowieka, każdego człowieka, aby obdarować go przebaczeniem gojącym rany serca i rozniecającym blask pokoju...”.

Prezentacji każdej z postaci towarzyszą wyjątki z dzienników, czy wypowiedzi samych bohaterów. Przejmująco brzmią słowa Kordakowa: „W Rosji biłem i zabijałem wierzących. (...) Paliłem Biblie. Znęcałem się nad starymi kobietami i nad wieloma wierzącymi. Byłem niegodny, by przebywać w domu Bożym. A jednak odczuwałem pokój w sercu i dziękowałem Bogu”.

Wiek dwudziesty to czas wielkich zbrodni, okrucieństw i walki z Kościołem, ale i czas nawróceń i świętości. Książka arcybiskupa Comastriego to dobra lektura na czas osobistej refleksji nad naszymi spotkaniami z Chrystusem. Może być świetnym przygotowaniem na adwentowe oczekiwanie na Jego przyjście do nas.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy