Koalicja w sprawie wolności religijnej

Unia Europejska wciąż nie jest tak przejęta sprawą wolności religijnej jak np. walką z „homofonią”. To prawda. Jednak właśnie zachowanie Unii w związku z ostatnimi atakami na chrześcijan w Indiach daje pewne powody do optymizmu.

Konrad Szymański, dolnośląski poseł PiS do Parlamentu Europejskiego członek Komisji Spraw Zagranicznych PE

|

11.11.2008 15:37 GN 45/2008

dodane 11.11.2008 15:37

UE w tym właśnie wypadku nie zareagowała „z wielkim ociąganiem”, jak pisze Beata Zajączkowska („Kto obroni chrześcijan w Indiach?”, GN 43/2008). Rezolucja Parlamentu Europejskiego wzywająca do zaprzestania przemocy i wypłaty odszkodowań rodzinom ofiar oraz Kościołowi została przyjęta na czas, tuż przed szczytem UE–Indie, jaki odbył się 29 września br. w Marsylii.

W konsekwencji tej rezolucji przewodniczący Komisji Europejskiej José Barroso oraz prezydent Francji Nicolas Sarkozy podnieśli sprawę agresji antychrześcijańskiej w rozmowach z premierem Indii M. Singhiem, co się odbiło nerwowym echem w mediach indyjskich.

Ostatnio analogicznie udało nam się wprowadzić tę tematykę do rezolucji w sprawie Wietnamu. Kilka miesięcy temu wraz z posłami z Niemiec, Włoch i Słowacji podnosiliśmy sprawę większej solidarności z chrześcijanami asyryjskimi w Iraku. Także w zakresie podniesienia kwot imigracyjnych do Europy.
Nie twierdzę, że tymi naciskami politycznymi zmienimy sytuację prześladowanych dziś lub jutro. Potrzebna jest presja długotrwała i szersza niż tylko europejska.

Pragnę jednak zwrócić uwagę na pewne zmiany polityczne, jakie udaje się wprowadzić do agendy europejskiej w wyniku działań wielonarodowej koalicji polityków UE, którzy sprawę wolności religijnej chrześcijan traktują priorytetowo w swoich działaniach. Taka koalicja się narodziła i działa.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..