Nowy numer 13/2024 Archiwum

Kościelne święto chorych

Duszpasterstwo. Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes (11 lutego) obchodzone jest w Kościele jako Światowy Dzień Chorego. Już po raz 18. Ten zwyczaj zapoczątkował Jan Paweł II.

Kiedy człowiek jest zdrowy, łatwo zapomina o istnieniu cierpienia. Dobrze, że w Kościele jest dzień poświęcony chorym i ich opiekunom. To jeszcze jeden z duszpasterskich pomysłów Jana Pawła II – papieża, który zawsze szukał spotkania z chorymi, sam przez lata cierpiał i napisał przejmujący list o sensie cierpienia „Salvifici dolores”. Podczas dziewięciu pobytów w szpitalu Gemelli spędził łącznie 153 dni swojego pontyfikatu. Nieraz żartował, że to „trzeci Watykan”.

Benedykt XVI w swoim orędziu na tegoroczny Dzień Chorego przypomina, gdzie jest źródło nadziei: „Z tajemnicy męki Chrystusa, śmierci i zmartwychwstania ludzkie cierpienie czerpie sens i pełnię światła”. Papież zwraca też uwagę na to, że posługa wobec chorych jest istotną częścią misji Kościoła. „Pan Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy, zanim powrócił do Ojca, pochylił się, by obmyć stopy Apostołom, uprzedzając najwyższy akt miłości na krzyżu. Przez ten gest zachęcił swoich uczniów, by weszli w Jego logikę miłości, która daje siebie zwłaszcza dla najmniejszych i najbardziej potrzebujących (por. J 13,12–17).

Naśladując Jego przykład, każdy chrześcijanin jest powołany do ponownego przeżywania, w innych, nieustannie nowych kontekstach przypowieści o miłosiernym Samarytaninie. (…) Na zakończenie przypowieści Jezus mówi: »Idź, i ty czyń podobnie!« (Łk 10,37). Tymi słowami zwraca się także do nas. Zachęca nas do pochylenia się nad ranami ciała i duszy tak wielu naszych braci i sióstr, których spotykamy na drogach naszego świata; pomaga nam zrozumieć, że z pomocą Bożej łaski przyjętej i przeżywanej na co dzień doświadczenie choroby i cierpienia może stać się szkołą nadziei”.

Papież Benedykt XVI przypomina, że tegoroczny Dzień Chorego wiąże się z 25. rocznicą utworzenia Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Na jej czele od 1 lipca 2009 roku stoi Polak, abp Zygmunt Zimowski. Celem tej watykańskiej dykasterii jest dbanie o chrześcijańską formację pracowników służby zdrowia. Dlatego upowszechnia ona oraz wyjaśnia nauczanie Kościoła na temat godności ludzkiego życia i tego nauczania broni. Sprawa zyskuje dziś na aktualności w kontekście etycznego zamętu wokół początku i końca ludzkiego życia.

W związku z trwającym Rokiem Kapłańskim papież zwraca się do kapłanów, aby nie szczędzili troski ludziom chorym. „Czas spędzony u boku tych, którzy przeżywają próbę, okazuje się owocującym łaską dla wszystkich innych wymiarów duszpasterstwa”. Na zakończenie pisze: „Zwracam się w końcu do was, drodzy chorzy, i proszę was, byście się modlili i ofiarowywali wasze cierpienia za kapłanów, aby oni dochowywali wierności swemu powołaniu, a ich posługa była bogata w owoce duchowe, z korzyścią dla całego Kościoła”. Papież Benedykt XVI będzie osobiście przewodniczył obchodom Światowego Dnia Chorego i 11 lutego o godz. 10.30 odprawi z tej okazji Mszę św. w bazylice watykańskiej.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy