Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Polski neandertalczyk

Nauka. - Miło nam powiedzieć, że neandertalczycy też dbali o higienę jamy ustnej – powiedział dr Mikołaj Urbanowski z Zakładu Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego.

Grupa naukowców pod jego kierownictwem znalazła w jaskini Stajnia w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej szczątki pierwszego polskiego neandertalczyka. Dotychczas znajdowano tylko ślady działalności neandertalskich myśliwych, głównie narzędzia.

Neandertalczycy żyli od 400 tys. lat temu do 25 tys. lat temu. Od ludzi różnili się krępą budową ciała i większą czaszką. Neandertalczycy mieli charakterystyczne wysunięte do przodu kości policzkowe i byli niżsi niż ludzie współcześni. Nie byli jednak tępymi „małpoludami” (choć często tak ich się przedstawia). Najprawdopodobniej potrafili mówić i grzebali zmarłych.

W jaskini Stajnia w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej naukowcy z Uniwersytetu Szczecińskiego w 2008 r. znaleźli trzy zęby trzonowe neandertalczyka (a w zasadzie trzech neandertalczyków). Przez dwa lata trwały jednak badania autentyczności i wieku znaleziska. Właśnie się zakończyły. Nie ma żadnych wątpliwości, że mamy pierwszego polskiego neandertalczyka.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy