Nowy numer 13/2024 Archiwum

Męskie święto w Piekarach

Rodzina jest Boża i nasza! – wołał z piekarskiego wzgórza arcybiskup Damian Zimoń.

Tematyka rodzinna zdominowała tegoroczną pielgrzymkę mężczyzn do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Metropolita katowicki, witając pielgrzymów, mówił: – W obliczu niektórych propozycji bioetycznych, wobec prób podważenia istoty małżeństwa i rodziny, które z prawa i nadania samego Stwórcy są oparte na związku mężczyzny i kobiety, trzeba z nową mocą głosić prawdę o rodzinie i małżeństwie. Rodzina to jedyna wspólnota pomyślana przez Boga Stwórcę. Nie wolno nią manipulować. Rodzina jest Boża i nasza!

Arcybiskup Damian Zimoń nawiązał w ten sposób do innego przesłania, które wielokrotnie płynęło z tego wzgórza. „Niedziela jest Boża i nasza” – to słowa biskupa Herberta Bednorza, który w czasach PRL-u walczył o poszanowanie dnia Pańskiego. Dziś, mimo odzyskanej wolności, to wołanie wydaje się ciągle aktualne. Co więcej, zapracowanym ojcom brakuje już nie tylko niedzieli, lecz jakiegokolwiek czasu, który mogliby spędzać ze swoimi rodzinami.

W podobnym duchu wypowiedział się w homilii biskup bielsko-żywiecki Tadeusz Rakoczy. Zauważył on, że w minionych czasach polskie domy były uboższe pod względem materialnym, ale „o wiele bogatsze w dobroć i miłość rodziców, którzy nie chowali się za gazetą czy telewizorem, tłumacząc swoją ucieczkę od powinności rodzinnych zmęczeniem po pracy. Braku kochającego serca ojca i matki nie wypełni żadne dobro materialne, bo człowiek, bo dziecko, potrzebuje serca” – mówił biskup Rakoczy.

Wraz metropolitą katowickim abp. Damianem Zimoniem uroczystą Mszę św. koncelebrowali m.in. kardynałowie Stanisław Dziwisz i Franciszek Macharski oraz abp Telesphore Mpundu z Zambii. Do uczestników modlitewnego spotkania telegram napisał papież Benedykt XVI. W uroczystościach uczestniczył też m.in. znany włoski polityk i filozof prof. Rocco Buttiglione. Powiedział on pielgrzymom: „Chrześcijanie powinni uczestniczyć w życiu politycznym, aby bronić swych uniwersalnych wartości przed tymi, którzy dzisiaj w Europie chcieliby je umniejszyć i pozbawić znaczenia”. „Nie możemy uchylać się od obowiązku dawania świadectwa” – podkreślił.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy