Pytanie o moralność

Gdyby lekarze ze szpitala, w którym leżała moja ciężko chora matka, gremialnie zwolnili się z pracy i zostawili ją bez opieki, w rezultacie czego trzeba by ją ewakuować do innego miasta, zapewne zmieszałbym ich z błotem. Bo przecież po to zostali lekarzami, żeby pomagać cierpiącym. Takie – w moim odczuciu – jest ich powołanie.

W Polsce - komentarz ks. Artura Stopki

|

10.10.2007 08:31 GN 40/2007

dodane 10.10.2007 08:31

Kilka miesięcy temu w wywiadzie dla „Gościa” wybitny specjalista w dziedzinie etyki lekarskiej prof. Władysław Nasiłowski tłumaczył, że lekarz to zawód, tak jak ślusarz albo inżynier, a nie powołanie, jak ksiądz lub zakonnica. Podobnie argumentują odchodzący z pracy lekarze. Mówią też o swym prawie do godnego życia z pracy na jednym etacie.

Moja znajoma lekarka mówi, że lekarz to nie tylko zawód, ale zobowiązanie. I wyjaśnia: „Gdyby nagle doszło do katastrofy, ataku terrorystycznego i brakowałoby lekarzy do zaopatrzenia chorych, byłoby oczywiste, że muszę tam być i robić to, co możliwe, tak długo, jak to jest konieczne albo póki wystarczy sił.

I nie będą mnie wtedy obchodzić pieniądze. Ale żądanie, by pozostawać w takiej gotowości permanentnie, dlatego że komuś się nie chce, nie potrafi, boi się z przyczyn politycznych (bo będzie to kosztowało procenty poparcia) czy jakichkolwiek innych, rozwiązać problemu systemowo, jest zwyczajnie niemoralne”.

Czuję, że ona ma rację. Ale muszę zadać pytanie: czy zostawienie chorych bez możliwości leczenia z powodu zbyt niskich zarobków jest moralne?

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

W Polsce - komentarz ks. Artura Stopki