Trzynastego nawet w lutym jest wiosna

Trzynastka? Dla większości pechowa liczba. Nie dla trojga dzieci, które 13 maja 1917 roku niespodziewanie ujrzały na pastwisku Piękną Panią. Widziały Ją później wielokrotnie, najczęściej w 13 dniu miesiąca. Spotkania te zmieniły ich życie. Dwoje pastuszków, Hiacynta i Franciszek, zmarło kilkadziesiąt lat temu. Teraz dołączyła do nich ich kuzynka Łucja. Zmarła 13 lutego.

JAK

|

22.03.2005 21:21 GN 08/2005

dodane 22.03.2005 21:21

W Europie huczała I wojna światowa, Rosja wrzała, szykując się do rewolucji mającej zmienić losy świata. Na krańcu kontynentu, w bardzo ubogim regionie Portugalii troje malutkich pastuszków spokojnie pasło owce. Łucja miała dziesięć lat, Franciszek dziewięć, a najmłodsza Hiacynta jedynie siedem. 13 maja 1917 roku zaskoczeni ujrzeli na wzgórzu „przepiękną Panią”. Rozpoznali w niej Maryję. Najstarsza Łucja nawet z Nią rozmawiała (później czyniła to wielokrotnie). Gość z nieba zaczął nawiedzać pastuszków i przekonywać ich o ogromnej tęsknocie Boga i mocy modlitwy. Maryja prosiła: „Módlcie się w intencji zagrożonego świata, uciekajcie się do mojego Niepokalanego Serca, pokutujcie w intencji nawrócenia grzeszników”.

Niewielu uwierzyło opowieściom trojga prostych, niepiśmiennych pastuszków, dzieci, które nigdy na krok nie oddaliły się od swej wioski. Pojawiły się prześladowania, kpiny, a nawet więzienie. Bezbronne dzieci powtarzały pokornie: Odmawiajcie Różaniec, bo ta modlitwa może zmienić losy świata.
Maryja obiecała Łucji, że 13 października uczyni cud, który poświadczy prawdziwość objawień. W zapowiedzianym dniu w ulewnym deszczu czekał na niego stutysięczny tłum. Znany portugalski dziennikarz Avelino de Almeida, który przepowiadał ogromne rozczarowanie dla tysięcy pielgrzymów, zdumiony pisał: „Można było obserwować jedyny w swoim rodzaju i nieprawdopodobny spektakl... Słońce przypomina srebrzysto-matowy dysk i można patrzeć prosto na nie, bez żadnego wysiłku. Nie piecze ani nie oślepia. Ma się wrażenie, że właśnie dokonuje się zaćmienie...

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..