Nowy Numer 16/2024 Archiwum

W Donbasie bez zmian?

Nie widać końca wojny na wschodzie Ukrainy. Właśnie wchodzi w nową fazę. To zmiana nazwy czy eskalacja działań bojowych?

Europa przyzwyczaiła się do wojny, która rozpoczęła się wiosną 2014 r. Rosja, wykorzystując zamieszanie po obaleniu prezydenta Janukowycza, zaanektowała Krym i zainicjowała bunt na wschodzie Ukrainy. Nie udało się tam jednak powtórzyć scenariusza krymskiego, choć początek był podobny. W nocy z 11 na 12 kwietnia 2014 r. granicę rosyjsko-ukraińską przekroczyła grupa dywersantów dowodzona przez pułkownika Igora Grikina, używającego pseudonimu Striełkow, oficera wywiadu wojskowego GRU. Zajęli miasto Słowiańsk w centrum Donbasu, gdzie proklamowali Doniecką Republikę Ludową (DNR). Striełkow został jej ministrem obrony. Wsparli ich miejscowi dywersanci, tzw. pospolite ruszenie, bojownicy szkoleni wcześniej w klubach sportów walki i strzeleckich. Gdyby Ukraina miała wtedy wojska obrony terytorialnej, bunt zostałby stłumiony w zarodku. Niestety, jedyne struktury siłowe, jakimi dysponowała władza centralna – jednostki milicji i Służby Bezpieczeństwa w Doniecku i Ługańsku – przeszły na stronę wroga. Gdyby nie ofiarność jednostek ochotniczych, formowanych często przez ludzi, którzy w czasie protestów na Majdanie tworzyli Samoobronę, bunt rozlałby się poza obszar Donbasu.

Dostępne jest 11% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego