Nowy numer 13/2024 Archiwum

Naród narodowi wilkiem?

Wielka Brytania nie ma przyjaciół, ma tylko interesy, mawiał Winston Churchill. Czy to uniwersalna zasada rządząca relacjami międzynarodowymi?

Strzeżcie się swoich pierw­szych odruchów – zazwyczaj są szlachetne – słynna maksyma Charles’a-Maurice’a Talley­randa uznawana jest przez zwolenników różnych odmian Realpolitik za podstawę racjonalnej i praktycznej dyplomacji, w której nie ma miejsca na sentymenty i sympatie. I można by pisać długie elaboraty, które potwierdzałyby nie tylko to, że tak wyglądają stosunki międzynarodowe, ale również to, że Realpolitik jako jedyna formuła tak naprawdę jest skuteczna. Z drugiej strony każdy pewnie buntuje się na tak cyniczne założenie. Czy naprawdę w relacjach międzypaństwowych nie ma miejsca na solidarność, współodpowiedzialność, a nawet przyjaźń, które decydują o tym, że z jakimś państwem i narodem jest nam bardziej po drodze i że w stosunku do niego jako partner jesteśmy w stanie podejmować takie decyzje, jakich nie podjęlibyśmy wobec państwa i narodu, z którym nie łączą nas specjalne więzi? Można chyba zaryzykować tezę, że obie rzeczywistości są do pogodzenia, ale najczęściej decydują jednak interesy partykularne poszczególnych krajów.

Dostępne jest 12% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny