Nowy numer 13/2024 Archiwum

Homo sovieticus krytykuje Kukiza za willę

W sieci roi się od komentatorów wypominających Kukizowi, że jako antysystemowiec ma majątek. I świadczy to o postsowieckiej mentalności krytyków: ich zdaniem antysystemowość ma oznaczać, że wszyscy są równie biedni.

W jednym z największych portali informacyjnych opublikowano w piątek tekst o majątku Pawła Kukiza. Nie byłoby w tym nic dziwnego - wszak parlamentarzystów obowiązuje jawność majątkowa - gdyby nie specyficzna sugestia, jaką opatrzono tekst: autor sugeruje, że Kukiz złości się, gdy mowa o jego majątku i ma to dowodzić tezy, że jego antysystemowość jest nieszczera.

Tego typu głosów i komentarzy znajdziemy w sieci mnóstwo. Teksty czy memy wypominające Kukizowi zbudowaną częściowo z kredytu willę na Opolszczyźnie czy wysokiej klasy samochód, są zestawiane z wizerunkiem antysystemowca, który na sztandarach nosi hasła o oddaniu państwa w ręce obywateli. I mają być oczywiście dowodem na to, że Kukiz oszukuje wyborców, gdyż skoro jest bogaty, to żaden z niego antysystemowiec.

Ten sposób wnioskowania w gruncie rzeczy nie świadczy jednak źle o Pawle Kukizie, ale o jego krytykach, którzy antysystemowość rozumieją jako jednakową biedę dla wszystkich. Komentatorzy Kukiza zdradzają w ten sposób głęboko zakorzenioną mentalność postkomunistyczną. Ot, wyłazi na zewnątrz homo sovieticus. Ewentualnie małostkowa zazdrość.

Rzecz w tym, że choć postulatem politycznym ruchu KUKIZ'15 jest walka z systemem i oddanie państwa w ręce obywateli, to celem tej antysystemowości nie jest zrównanie wszystkich w biedzie, ale zlikwidowanie barier systemowych stojących na drodze obywateli do uczciwego bogacenia się. A sam Kukiz swojego majątku nie dorobił się przecież na działalności politycznej czy znajomościach w spółkach Skarbu Państwa, ale na pracy artystycznej - jest przecież żywą legendą polskiej muzyki.

Być może jest tak, że Kukiz się myli - że to nie system jest podstawowym problemem, ale właśnie ta postkomunistyczna mentalność. A mentalność znacznie trudniej zmienić, niż system.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera