Nowy numer 13/2024 Archiwum

Jak to było ze zbieraniem podpisów za "Świecką Szkołą"?

Z inicjatorem akcji Leszkiem Jażdżewskim rozmawia Wojciech Teister.

Wojciech Teister: Ile dokładnie do dnia dzisiejszego zebraliście podpisów pod projektem ustawy „Świecka Szkoła”?

Leszek Jażdżewski: Ponad 100 tysięcy.

A dokładniej? Nie pytam co do jednego, ale w przybliżeniu: to liczba bliższa 105 czy 115 tysięcy podpisów?

Będzie to liczba z bezpieczną rezerwą.

Jeszcze zanim zarejestrowaliście komitet inicjatywy mieliście już zebrane około 20 tys. Podpisów, o czym informowaliście w mediach społecznościowych. Dlaczego – wbrew prawu – prowadziliście zbiórkę jeszcze przed zarejestrowaniem komitetu?

Ogłosiliśmy, że potrzebujemy 1000 podpisów pod projektem ustawy, na początku maja złożyliśmy oficjalne zawiadomienie o powstaniu komitetu obywatelskiego do marszałka Sejmu wraz z podpisami. Okazało się, że musimy we wniosku uzupełnić braki formalne. Jednoczenie wciąż spływały do nas podpisy, jako odpowiedź na pierwsze informacje o projekcie, o czym – w imię transparentności – informowaliśmy na facebookowym profilu.

Zarejestrowano was dwa miesiące później. Ustawowy czas na uzupełnienie braków formalnych jest sporo krótszy.

To dlatego, że nie dotarło do nas pierwsze pismo z biura marszałka w tej sprawie.

Pomimo tego, że nie mieliście do tego prawa, dopóki komitet nie był zarejestrowany w Sejmie, prowadziliście ciągle akcję zbierania podpisów, ponadto prowadziliście kampanię promocyjną projektu, czego przed rejestracją również zabrania ustawa. Dlaczego?

Jeszcze przed powstaniem projektu ustawy i rejestracją komitetu powstało wydarzenie, a następnie profil na Facebooku, które gromadziły ludzi, dla których idea zaprzestania finansowania lekcji religii z budżetu państwa była ważna. Teraz, kiedy akcję „Świecka Szkoła” poparło sto tysięcy Polaków, jakaś marginalna fundacja razem ze Zjednoczoną Prawicą atakuje nas na konferencji prasowej, żeby na naszym sukcesie zdobyć rozgłos i rozpoznawalność.

O jakiej fundacji pan mówi?

Fundacji Pro – Prawo do życia.

Z całym szacunkiem, ale sytuacja, w której pan jako pełnomocnik inicjatywy, która w niejasny sposób, przy dużym nagłośnieniu w ogólnopolskich mediach zebrała 100 tys. podpisów, nazywa inną inicjatywę, która pod obywatelskimi projektami ws. zakazu aborcji bez żadnego wsparcia głównych mediów zbierała w krótszym czasie od pół miliona do ponad miliona podpisów „marginalną fundacją”, to albo przykład niezłej arogancji, albo gigantycznej ignorancji z pana strony.

Zostawmy ich. W przeciwieństwie do tej fundacji nie przystępowaliśmy do akcji w ramach żadnych zorganizowanych struktur. Ludzie sami, oddolnie, zaczęli zbierać podpisy.

Co też pan opowiada! Ludzie z waszej akcji zbierali podpisy pod wspólnym hasłem: „Świecka Szkoła”, byli ubrani w jednakowe koszulki z logo inicjatywy, mieliście stronę internetową, występy w głównych mediach, a w sieci są dostępne relacje z tych akcji i pan mówi, że to były niezorganizowane inicjatywy?

Pana zdaniem do zaprojektowania logo potrzeba zorganizowanej grupy?

Oczywiście, logo czy herb to przecież symbol identyfikujący konkretne środowisko ludzi.

Ci ludzie poznali się przez wydarzenie i grupy facebookowe „Świeckiej szkoły”, sami się zgłaszali, nie tworzyli wcześniej zorganizowanej struktury. Temat obecności religii w szkole podjęliśmy zanim powstał komitet oraz projekt ustawy o niefinansowaniu religii w szkole. Media, widząc skalę zainteresowania ideą w Internecie, zapraszały nas do swoich programów, sami nie prowadziliśmy kampanii reklamowej.

I uważa pan, że – po tym jak od kilku miesięcy funkcjonuje w sieci strona poświęcona wycofaniu finansowania religii z budżetu o nazwie „Świecka Szkoła” - stworzenie później pod tą samą nazwą i z tym samym logo obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej jest w porządku i nie łamie ustawy, która zakazuje promowania projektu przed zarejestrowaniem komitetu?

Według pana logiki, nie można by zbierać podpisów pod hasłem: „Nie dla aborcji”, bo wcześniej w debacie publicznej była dyskusja o tym temacie.

Mimo wszystko, jest różnica między debatą publiczną nad problemem a profilem, gdzie mówi się  o konkretnym projekcie ustawy i wykorzystuje się to samo logo i tę samą nazwę. Ale zostawmy to. Chciałem jeszcze zapytać, czy po zarejestrowaniu komitetu zamieścili państwo w ogólnopolskiej prasie wymagane przez ustawę ogłoszenie o rozpoczęciu zbiórki?

W gazetach pojawiły się informacje o charakterze publicystyczno-dziennikarskim, który wypełniały kryteria informacji o treści projektu ustawy oraz miejscu, w którym można się z nim zapoznać. Nie wykupiliśmy natomiast żadnego ogłoszenia.

Dziękuję.

« 1 »

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera