Nowy numer 13/2024 Archiwum

Nowy zarząd Banku Watykańskiego

Prezes Instytutu Dzieł Religijnych IOR Ernst von Freyberg wyraził wdzięczność dyrektorowi i wicedyrektorowi tej instytucji, zwanej potocznie „bankiem watykańskim”, za osobiste oddanie wykazane w ciągu ubiegłych lat. Dyrektor Paolo Cipriani i wicedyrektor Massimo Tulli, jak poinformowało watykańskie biuro prasowe, po wielu latach służby podali się do dymisji uznając, że taki krok najlepiej służy interesom samego Instytutu oraz Stolicy Apostolskiej.

„Od 2010 r. IOR i jego dyrekcja ciężko pracowały nad tym, by dostosować struktury i procedury do międzynarodowych standardów walki z «praniem brudnych pieniędzy» – powiedział prezes „banku watykańskiego”. – Chociaż jesteśmy wdzięczni za osiągnięte rezultaty, dziś jest oczywiste, że potrzebujemy nowej dyrekcji, by przyśpieszyć rytm tego procesu transformacji” – dodał Ernst von Freyberg.

To właśnie niemieckiego finansistę poproszono, by objął tymczasowo (ad interim) funkcje dyrektora generalnego. Wspierać go będą: jako wicedyrektor Rolando Marranci, który zajmował kierownicze stanowisko w znanym włoskim banku w Londynie, zaś jako Chief Risk Officer odpowiedzialny za działania wobec zagrożeń Antonio Montaresi, który takie same funkcje, będące w Watykanie nowością, pełnił wcześniej w bankach w USA. Rada nadzoru Instytutu Dzieł Religijnych rozpoczęła już procedurę selekcji kandydatów, by móc w bliskiej przyszłości mianować nowego dyrektora generalnego i wicedyrektora IOR – czytamy w komunikacie watykańskiego biura prasowego.

Wspomniane dymisje przyjęły i tymczasowych nominacji dokonały rada zarządu i kardynalska komisja nadzoru Instytutu Dzieł Religijnych. Natomiast watykański Urząd Informacji Finansowej został o tych decyzjach powiadomiony. Przyjęła je też do wiadomości specjalna komisja ds. IOR, ustanowiona przez Papieża Franciszka 26 czerwca. Instytut Dzieł Religijnych założył Pius XII w 1942 r., by służył Stolicy Apostolskiej i Kościołowi na całym świecie – przypomina watykańskie biuro prasowe. Ma on 114 pracowników, a jego siedziba znajduje się wyłącznie na terenie Państwa Watykańskiego.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy