Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Kara za wulgarne „Rozmowy...”

Jan Dworak, Przewodniczący KRRiT, podjął decyzję o ukaraniu spółki TVN S.A., nadawcy programu „Rozmowy w toku” Ewy Drzyzgi kwotą w wysokości 250 tys. zł. Kara została nałożona za naruszenie przepisów ustawy o radiofonii i telewizji.

Stacja TVN naruszyła przepisy  „w sprawie kwalifikowania audycji lub innych przekazów mogących mieć negatywny wpływ na prawidłowy fizyczny, psychiczny lub moralny rozwój małoletnich oraz audycji lub innych przekazów przeznaczonych dla danej kategorii wiekowej małoletnich, stosowania wzorów symboli graficznych i formuł zapowiedzi w zakresie niewłaściwej kwalifikacji wiekowej audycji (od 12 lat) i nieodpowiedniej pory emisji, a także rozpowszechniania treści wulgarnych i drastycznych opisów skrajnie nietypowych zachowań.” Na nadawcę programu została nałożona kara w wysokości 250 tys. zł.

Skargę na rozpowszechnianie  treści zawarte w audycjach „Rozmowy w toku” wnieśli do  KRRiT widzowie. Rada uwzględniła zarzuty widzów na audycję z cyklu „Rozmowy w toku” pt. „Po co talent, po co szkoła – ja pozować będę goła!” nadaną 30 marca 2012 roku, na audycję pt. „Jak imprezuje ćpunka z gimnazjum?” nadaną  6 kwietnia 2012 roku o godz. 15:55, na audycję   „Na randkach spotykam samych zboczeńców!” nadaną 16 maja 2012 roku o godz. 15:55o oraz na audycję „Popatrz na mnie! Widzisz przed sobą pustaka?” nadaną 17 lipca 2012 roku godz. 16:30.

Wymierzając karę Przewodniczący KRRiT uwzględnił przesłanki ustawowe określone w ustawie o radiofonii i telewizji tzn. możliwości finansowe nadawcy, zakres i stopień szkodliwości naruszenia oraz dotychczasową działalność.

Nadawcy przysługuje prawo do odwołania się od niniejszej decyzji do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Gospodarczego za pośrednictwem Przewodniczącego KRRiT w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia niniejszej decyzji.

« 1 »

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza