Nowy numer 13/2024 Archiwum

Pomogłem

Odpada odwieczne pytanie, „Ale czy ONI będą wiedzieli, że ta kurtka jest od NAS?”.

Silesia City Center. Straszliwe tłumy. Rozmowa przy kasie w jednym ze sklepów z odzieżą. – I pamiętaj jeszcze o tej dziewczynce ze „Szlachetnej Paczki”. Napisali, że potrzebuje zimowej kurtki. Kupimy jej? – A jaki ona ma rozmiar? – Napisali, że 134.

Mocno kibicuję „Świątecznej Paczce? Z dwóch powodów.

Pomagać chcą wszyscy, niewielu znajduje na to pomysł. Ks. Jacek Stryczek i jego „Wiosna” trafili w dziesiątkę. Ogromną zaletą akcji jest jej anonimowość. Lewa ręka nie wie, co czyni prawa, a uboga rodzina z jakiegoś śląskiego familoka nie wie, że dostała właśnie paczkę od Kowalskich (dali monitor) i Nowaków (kupili nowe adidasy). Odpada odwieczne pytanie, „Ale czy ONI będą wiedzieli, że ta kurtka jest od NAS?”.

Do dziś pamiętam pierwszą stronę tabloidu sprzed lat. Czytał ją wianuszek ludzi marznących na przystanku. „Mareczek stracił całą rodzinę – krzyczał tytuł – Jest sierotą. Dlatego nasze pismo zebrało kilka tysięcy złotych, by pomóc temu biednemu chłopcu. Gdyby wszyscy poszli w nasze ślady…” Zrobiło mi się niedobrze. Cóż, widocznie nie jestem tak dobrym człowiekiem, jak dziennikarze gazety. Miałem jednak wrażenie, że ostatnią osobą, o której myśleli pisząc ten tekst, był osierocony Mareczek.

Druga rzecz, która zachwyciła mnie w „wiosennym pomyśle w środku zimy”? Ks. Stryczek wyraźnie zaznacza: do paczki wkładajcie rzeczy nowe lub prawie nowe.

Nie chodzi o to, by obdarowani wyciągali z paczki niemodne swetry, „kurtki, w których jeszcze da się chodzić”. Nie mogą się czuć upokorzeni. To świąteczny prezent, nie zapomoga.

Szlachetna Paczka obejmie pomocą ponad 50 tys. osób w trudnej sytuacji materialnej. Ubiegłoroczna edycja zakończyła się wielkim sukcesem. Paczki dotarły do 8201 rodzin. Zaskoczeniem była wartość pomocy, przypadającej na jedną rodzinę, szacowana na ok. 1260 zł. „Darczyńcy przeszli samych siebie – cieszył się ks. Jacek – W większości paczek były same nowe rzeczy”.

Tak trzymać!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza