Warszawa. Krótko przed samorozwiązaniem zdecydowaną większością głosów Sejm przyjął Kartę Polaka.
Zgodnie z ustawą dokument ten może być przyznany osobie, której przynajmniej jedno z rodziców lub dziadków posiadało polskie obywatelstwo. Osoba taka musi znać język polski i złożyć pisemną deklarację przynależności do narodu polskiego.
Dzięki Karcie Polaka do ojczyzny będą mogli wrócić nasi rodacy mieszkający na terenach byłego ZSRR. Karta umożliwia im m.in. uzyskanie bezpłatnej wizy, zniżek kolejowych podczas podróży do Polski czy łatwiejszego dostępu do polskich uczelni. Ułatwi im także uzyskanie pracy oraz prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Andrzej Poczobut, działacz Związku Polaków na Białorusi, powiedział IAR, że nasi rodacy po długich latach oczekiwania są szczęśliwi, że ustawa wreszcie przeszła.
Według oficjalnych danych na Białorusi mieszka ponad 400 tys. osób, przyznających się do polskiej narodowości. Dla Polaków mieszkających na Litwie Karta Polaka jest wypełnieniem obowiązku władz wobec Polaków, którzy nie z własnej woli pozostali poza granicami kraju – uważa Waldemar Tomaszewski, prezes Akcji Wyborczej Polaków na Litwie. – Dla nich najważniejsze jest poczucie wspólnoty i przynależności do jednego narodu – dodaje.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
W Polsce