Nowy numer 17/2024 Archiwum
  • MarianNowak
    02.01.2018 15:28
    Już się żle dzieje w gospodarce światowej. Baryłka "czarnego złota" - jak nazywa się ropę naftową, na giełdzie w USA kosztuje już ponad 60 dolarów. Tym samym nowy rok zaczynamy od podwyżek, które mogą wkrótce odbić się także na cenach paliw. Tak drogiego surowca jak obecnie nie było od połowy 2015 roku. Jeszcze droższa jest europejska odmiana ropy, którą handluje się na giełdzie w Londynie. Tzw. Brent chodził we wtorek po 67 dolarów. - Ropa nie zwalnia tempa także na początku 2018 roku. Wtorkowa sesja rozpoczyna się kontynuacją wzrostów. Za granicą zagrożeń należy upatrywać w procesie brexitu oraz ewentualnych problemach gospodarczych Chin. Nikt też nie wie jak rynki zareagują na wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W przyszłym roku prawdopodobne jest niewielkie spowolnienie BKP w Polsce. Prywatne inwestycje kuleją, a zastój na rynku pracy będzie miał negatywne konsekwencje w postaci wyższego wzrostu płac, co ostatecznie zaszkodzi konkurencyjności Polski.
    • Zbigniew
      02.01.2018 17:02
      Marian nie martw się.
      Tak to już jest w tej gospodarce. Nie przypominam sobie początku roku bez podwyżek.
      Zjawiska ekonomiczne mają taką naturę, że posiadają zwykle dobrą i złą stronę. Ktoś zyskuje a ktoś inny traci. Zawsze tak było. Są kryzysy gospodarcze a zaraz po nich boom'y.
      Np. wynagrodzenia, o których wspominasz - spadek konkurencyjności Polski związany z wzrostem zarobków oznacza wzrost zarobków przeciętnego konsumenta, a co za tym idzie wzrost popytu wewnętrznego, który powinien w makroskali zrekompensować spadek popytu zewnętrznego o ile ona w ogóle nastąpi, bo nasza gospodarka cały czas jest konkurencyjna w porównaniu z zachodnią Europą.
      Także głowa do góry i nie siej defetyzmu :)
      doceń 7
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Bartosz Bartczak

Redaktor serwisu gosc.pl

Ekonomista, doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach specjalizujący się w tematyce historii gospodarczej i polityki ekonomicznej państwa. Współpracował z Instytutem Globalizacji i portalem fronda.pl. Zaangażowany w działalność międzynarodową, szczególnie w obszarze integracji europejskiej i współpracy z krajami Europy Wschodniej. Zainteresowania: ekonomia, stosunki międzynarodowe, fantastyka naukowa, podróże. Jego obszar specjalizacji to gospodarka, Unia Europejska, stosunki międzynarodowe.

Kontakt:
bartosz.bartczak@gosc.pl
Więcej artykułów Bartosza Bartczaka

Zobacz także