Nowy Numer 16/2024 Archiwum
  • Fidel Castro
    26.09.2017 14:01
    Zgadzam się iż taki sondaż nie ma znaczenia.Kościół musi robić swoje i tyle. Po drugie.Kościół katolicki to nie tylko księża i biskupi.To również zwyczajni katolicy.To tak jakby zapytać Polaków: "Co sadzi Pan o Polakach?".Gdyby padło pytanie: "Jak ocenia Pan pracę polskiego Episkopatu?" Tu oceny nie były by już tak wysokie......
    doceń 9
  • Fidel Castro
    26.09.2017 14:26
    "...No chyba że gdzieś Kościół zaprze się swojej misji i zamiast głosić Chrystusa, pójdzie z prądem." Jest jeszcze jedno niebezpieczeństwo.Kościół zamiast głosić Chrystusa i Jego Dobrą Nowinę,skoncentruje się sam na sobie.Zacznie mnożyć encykliki,dogmaty,itd.Relikwie świętych otaczane kultem równym Hostii.Czczenie obrazów i figur świętych.Chęć pójścia na ilość wiernych zamiast na jakość wiary jednostki.Hurtowe Pierwsze Komunie, przymusowe hufce bierzmowanej młodzieży.Stawianie Sakramentu Małżeństwa jako obowiązku, zamiast jako najwyższej formy związku kochającej się pary.Więcej zagrożeń ma Kościół sam w sobie niż z zewnątrz.Podobnie, większym zagrożeniem dla naszej wiary jest to co nosimy w sercu, niż to co nasz otacza.
    doceń 15
    • MW
      26.09.2017 16:09
      Nie chciałam dodać tu plusa. Ta wypowiedź jest wypowiedzią zupełnie nie rozumiejąca wiary katolickiej.
      doceń 8
    • PanGoladkin
      27.09.2017 10:28
      W wielu punktach się zgadzam. Niedoskonałość naszej matki Kościoła w obecnych czasach jest wielka, aczkolwiek - jacy wierni tacy kapłani i odwrotnie. Obecny stan Kościoła zanalizować i uzdrowić może tylko Bóg. Do nas należy dążenie do świętości - gdyż to ona przemienia Kościół na plus, a jej brak i obojętność na nią na minus.
      doceń 3
    • antyEkumaniak
      27.09.2017 15:41
      co tu się dziwić, protestantom zawsze przeszkadzało czczenie obrazów i figur świętych.Oni wolą czcić gołe ściany zboru.
      • Fidel Castro
        28.09.2017 09:06
        Odrobina znajomości Biblii :"Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko.... " Skoro i tak tworzymy posagi i obrazy to przydało by się przynajmniej nie przesadzać z ich adoracją......
        doceń 6
        0
      • Gość
        29.09.2017 22:47
        Na niebie wysoko są gwiazdy i słońce, i samoloty - a nie Pan Bóg. Zatem "na niebie wysoko" jest alegorią. Czemu więc nie możesz uznać, że alegorią jest też "nie uczynisz sobie posągu"? Zwłaszcza w kontekście Arki Przymierza z wizerunkami cherubinów, które również alegorycznie są "na niebie wysoko"?
        doceń 0
        0
  • gut
    26.09.2017 18:55
    Chyba można, to ująć w ten sposób, że «Kościół nie dla słupków poparcia,» a «Kościół dla autentycznej Ewangelii.»〖Autor Nieznany〗▷▷▷〖Wierzyć to znaczy pocieszać drugiego swoją wiarą. W ten sposób tworzy się Kościół.〗☧ ♪ ✥Joyeuses Pâques à tous! link: https://www.youtube.com/watch?v=QdHPFSaa9_8


  • TomaszL
    26.09.2017 20:14
    W obecnym świecie przychylne Kościołowi opinie winny zastanawiać ludzi związanych z Kościołem.
    doceń 6
  • Fryderyk
    27.09.2017 19:32
    Czy można Dzień Swięty święcić nie chodząc do kościoła?
    • JAWA25
      29.09.2017 16:14
      do kościoła można chodzić go zwiedzać, czym innym jest zwiedzanie, czym innym obrzędy religijne
      doceń 3
  • JAWA25
    29.09.2017 16:14
    "Zbiorowe „hosanna!” w niedzielę, a w piątek zbiorowe „ukrzyżuj!”" a czy wiadomo skądinąd że byli to ci sami ludzie?
    doceń 5
  • Józef Szczur
    02.10.2017 14:45
    Czy autor potrafi wytłumaczyć, dlaczego Kościół nie upiera się np. przy następujących wytycznych: Pwt 13:7–11, 17:2–5, 21:18–21, 22:13–29? Czy boskie przykazania przestały obowiązywać? A jeśli nie przestały, to dlaczego nie są stosowane, choćby przez katolików względem innych katolików?
    doceń 4
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka

Zobacz także