Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • Gość
    18.07.2017 22:31
    "Andrzej Duda podjął najważniejszą decyzję w swej karierze"... czyli "zapowiedział weto"!!! Wow! Super, PAD już wiele rzeczy zapowiadał i jeszcze niczego nie zrealizował. Rozumiem, że to będzie jego najważniejsza niezrealizowana zapowiedź... niech żyje Prezydent "Zapowiedź" Adrian!
    doceń 8
  • Soul33
    18.07.2017 22:38
    Soul33

    Te 3/5 przy wyborze do KRS to jest jakaś kpina. Nawet jeśli zgodzą się na ten warunek prezydenta, to nie zmieni najważniejszych problemów i w ogóle nie dotyczy SN.

    Upolitycznienie sądownictwa - większe niż kiedykolwiek po '89, bo systemowe - trwa w najlepsze.
    • Gość
      18.07.2017 22:43
      Ja wszystkim krytykom ostatnich 25 lat życzę aby cofnęli się w czasie o te 20-25 lat i trochę pożyli już nawet nie w komunie ale w Polce lat 90tych. Okaże się, że nagle wszyscy zapragną wrócić do tej "Polski w ruinie" :)
      doceń 11
  • Gość
    18.07.2017 22:39
    Panu Redaktorowi się coś pomyliło! "Wiadomości" teraz są najbardziej obiektywnym programem na świecie. "Komuniści i złodzieje" to ci, którzy za komuny siedzieli w wiezieniach (bo przecież "tam było ZOMO") a "prawdziwi bohaterowie" opozycji spali 13 grudnia do południa. Jarosław "Suweren" Kaczyński jednoosobowo postanowił zmienić sędziów i nie ma powodu aby musiał to z kimś konsultować.
    doceń 14
  • Gość
    19.07.2017 08:43
    Prezydent Duda podjął złą decyzje. Dawanie do ręki totalnej opozycji możliwości zawetowania każdej kandydatury do KRS, bo 3/5 nie jest możliwe bez głosów opozycji, spowalnia a może nawet kładzie ten projekt Ziobry. A za 2 lata Schetyna powie, że PiS obiecał reformę sądownictwa, a nie zrobił jej.
    • Anna
      19.07.2017 09:17
      nie "totalnej" tylko opozycji. Po prostu opozycji. Przestańcie używać przymiotnikow. Gdy rządziło PO PIS lekceważył Państwo jeszcze bardziej. Nikt nie nazywal jednak wtedy PISu "jakąś " tam opozycją tylko opozycją. Dajecie się manipulować i obrażacie przeciwników politycznych, którzy też maja prawo istnieć. No chyba że jesteście za państwem totalitarnym. No ale chyba nie jesteście...
      doceń 11
      • Gość
        19.07.2017 09:46
        Przecież sam Schetyna nazwał sie opozycją totalną
        doceń 9
        0
      • Gość
        19.07.2017 10:22
        O jakich przeciwnikach politycznych mowisz? Ile projektow ich wlasnych ustaw wplynelo do tej pory do parlamentu? Czy taka "opozycje" mozna w demokratycznym panstwie w ogole traktowac powaznie?! Toz to przedszkole a zabawa w nim od prawie 2 lat trwa w najlepsze...
        doceń 5
        0
  • Anna
    19.07.2017 09:28
    w całej tej reformie nie podaje się innych argumentow niz personalne i "komunistyczne". Czy to jest jedyny problem sądów. "Gość Niedzielny" móglby sie pokusić na obiektywna analizę pracy sądów. Sądy z natury trudno osądzić, gdyż jak wiadomo połowa osób mających z nimi kontakt jest zawsze niezadowolonych, a druga połowa zadowolonych. Tak się dzieje, gdy rozstrzyga się konflikt dwóch stron. Sprowadzanie wszystkiego tylko do kwestii dekomunizacji (po 25 latach jest to trochę słabe) pomija inne ważne sprawy. Tak rzucając: edukacja, trudność z dostaniem się na aplikacje, złe procedury administracyjne, praca biegłych, przewlekłość postępowań ze względu na działania stron i tak dalej i tak dalej. jeżeli PIS przepchnie swoje ustawy to poza zawlaszczeniem sądów przez "swoich" nic nie zmieni w kwestiach, które dotyczą obywateli. Nie dawajcie się manipulować! Myślcie merytorycznie!!!
    doceń 11
  • Gość
    19.07.2017 09:44
    "Tak delikatna reforma musi być przeprowadzana w warunkach minimalnego konsensusu najważniejszych sił politycznych w kraju." A ja sądziłem, że przede wszystkim powinna być zgodna z Konstytucją. Cóż skoro tak, to może Prezydent powinien zgłosić inny pomysł referendalny o obaleniu Ustawy zasadniczej, tak jak to było z Konstytucją 3 Maja. Piszę to z wielkim żalem i goryczą ale przecież władza postępuje tak, jak by tego nadrzędnego aktu prawnego nie było. Rodacy zróbmy więc rządzącym prezent (żeby nie było tak, że my tylko czegoś oczekujemy) i na przyszłoroczne obchody 100-lecia Niepodległej RP uznajmy w referendum Konstytucję za nieobowiązującą. Bądźmy konsekwentni, skoro upoważniliśmy PiS (a przecież tak się stało), to usuńmy z ich drogi przeszkodę, którą jest obecna Ustawa zasadnicza ucieszą się, bo nie będą musieli jej już obchodzić a kto wie może z wdzięczności dadzą nam w zamian coś jeszcze abyśmy się mogli (jak to powiedział zaraz po wygranych wyborach Kaczyński) dalej się bawić.
    doceń 18
  • Fidel Castro
    19.07.2017 10:55
    "Cała władza w ręce rad !" Jestem za ! Każdy sędzia powinien należeć do partii i kierować się wytycznymi Pierwszego Sekretarza.Reszta sędziów powinna zostać pozbawiona stanowiska.Czynnik wrogi naszemu ustrojowi oraz kierunku naszej Partii powinien zostać odsunięty od stanowisk.Program Partii kierunkiem rozwoju naszego Narodu !
    doceń 8
  • Gość
    19.07.2017 10:55
    Należy po raz kolejny pochwalić rzetelność red. Grajewskiego "Zapomniano dodać, że w okresie rządów Jarosława Kaczyńskiego wiceministrem sprawiedliwości był Andrzej Kryże, sędzia skazujący działaczy opozycji w PRL, a dzisiaj o dekomunizacji głośno w Sejmie krzyczał poseł Stanisław Piotrowicz, aktywista PZPR z długim partyjnym stażem i prokurator dyspozycyjny w czasach PRL." Taka to właśnie reforma. Jest jak w starym powiedzeniu "diabeł się w ornat ubrał i ogonem na mszę dzwoni".
    doceń 18
  • Gość
    19.07.2017 11:44
    Uważam, ze decyzja Prezydenta jest niesłuszna. Nie rozwiązuje praktycznie żadnych problemów związanych z niekonstytucyjnością przyjmowanych ustaw, gdyż dalej poddaje politykom sady. To działanie Prezydenta tylko PRowe, aby zaistnieć w mediach.
    doceń 12
  • gebowicz
    19.07.2017 11:58
    Dziękuję, Redaktorze. Żałuję, że GN potrzebował tyle czasu na publikację wyważonego komentarza. Więcej niż na publikację red. Kucharczaka, piszącego z satysfakcją o "ciułaniu" opozycji. Ale i tak dziekuje.
    doceń 17
  • Gość
    19.07.2017 12:54
    Zgadzam się z Gościem 11:44. To tylko działania pozorowane. Ustawy są niekonstytucyjne, bo m. in. nie można skracać kadencji zapisanej w Konstytucji inaczej niż zmieniając Ustawę zasadniczą. Ciekawe jak by zareagował Prezydent gdyby Sejm skrócił mu kadencję i czy wówczas podpisałby taką ustawę (też oczywiście niekonstytucyjną) zakładając, że decyzja byłaby podjęta większością kwalifikowaną 3/5 głosów.
    doceń 28
  • Waldemar
    19.07.2017 16:26
    Cieszę się bardzo, że gosc.pl wraca do publikacji wyważonych komentarzy, a nie jednostronnie pro-rządowych.

    Brakuje moim zdaniem jeszcze co najmniej dwóch kwestii:
    1. Dziwi mnie argument wnioskodawców (PiS, np. p. Ziobry) o konieczności dyscyplinowania sędziów, skoro mają przecież prokuraturę i członków KRS. Konkretnie: w ilu sprawach wystąpił dyscyplinarnie p. Ziobro, a sprawą nie zajął się wcześniej rzecznik dyscyplinarny.

    2. Nauka społeczna kościoła od końca XIX wieku podkreśla znaczenie trójpodziału władz i ich równoważenia oraz wzajemnej kontroli (to także określał w swoich encyklikach Jan Paweł II). Dążenie do hegemoni przez jedną władzę (np. ustawodawczą nad sądowniczą; ustanowienie zamiast 8 aż 23 stanowisk wybieranych przez posłów w 25 osobowej radzie) jest zatem sprzeczne z taką nauką. Co ciekawe wczoraj (18 lipca) z trybuny sejmowej ktoś o tym przypomniał - pytanie co powinna zrobić z tym partia otwarcie odwołująca się do wartości katolickich.
    doceń 11
    • JAWA25
      20.07.2017 11:38
      podział władz jest starszy od końca XIX wieku (Locke, Monteskiusz, Konstytucja USA, a u nas 3 Maja)
      doceń 2
  • Fyrlok
    19.07.2017 16:28
    Bardzo dobry, świetny komentarz. Brawo, Panie Grajewski!
    doceń 4
  • Gość
    20.07.2017 22:35
    Klasa, dorosłość i zrównoważenie. jestem miło zaskoczony.
    doceń 1
  • Gość
    21.07.2017 08:37
    "dzisiaj o dekomunizacji głośno w Sejmie krzyczał poseł Stanisław Piotrowicz, aktywista PZPR z długim partyjnym stażem i prokurator dyspozycyjny w czasach PRL" - czy odmawia pan Piotrowiczowi nawrócenia? a może warto rzetelnie sprawdzić czy był taki "dyspozycyjny" w PRL? może oskarżenia są fałszywe?
    doceń 4
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Słuszna decyzja Prezydenta

Andrzej Grajewski DODANE 18.07.2017 AKTUALIZACJA 19.07.2017

Słuszna decyzja Prezydenta

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także