• facebook
 • twitter
 • YouTube
 • Newsletter
 • rss
  • Gość
   21.04.2017 13:00
   Oczywiście oprócz technik z przewagą działania poprzez ciało jak np. joga są też praktyki głównie na poziomie duchowym (czyli medytacja wschodnia), które niestety przenikają teraz również do Kościoła. Czy czym innym jest siedzenie bez ruchu i recytowanie np. „maranatha”? Są też próby wprowadzenia medytacji „na formę” – kiedy wyobrażamy sobie np. obraz Pana Jezusa, ale nie nastawiamy się na Jego obecność i rozmowę z Nim, słuchanie Go, służenie Mu i uwielbianie Go, ale na technikę, metodę „zjednoczenia”, ale …z kim? Jest to bardzo niebezpieczne, gdyż nie prowadzi do Pana Jezusa. Istnieje też wielkie niebezpieczeństwo uznawania owoców tego rodzaju czy innych praktyk za charyzmaty (np. wspomniane przez Pana „słyszenie” czyichś myśli).
  • Gość
   21.04.2017 15:10
   Z całym szacunkiem ale jeśli joga miałaby być tym co opisuje autor to oznaczałoby to, że chrześcijaństwo jest religią fałszywą - przypominam wg nauk kościoła dusza ludzka jest nieśmiertelna i nie podlega "destrukcji" (a zdaje się tą chce się osiągnąć przez praktykowanie jogi: "rozpłynięcie w absolucie"). Tak samo czakramy etc. Oczywiście praktykowanie jogi może doprowadzić do zainteresowania się religiami wschodu i w konsekwencji odejścia od kościoła, ale na tej samej zasadzie topienie marzanny może prowadzić do pogaństwa, a tak popularne jeszcze niedawno wśród niektórych kobiet zajęcia z tańca na rurze do pracy w barze ze striptizem i prostytucji. W podsumowaniu - dla osób o w miarę silnej psychice i kręgosłupie moralnym joga będzie jedynie zestawem ćwiczeń, dla osób jak autor (przy całym do niego i jego doświadczenia szacunku) czyli podatnych na wszelakie manipulacje rodem z sekt (przynajmniej taki obraz wyłania się z treści artykułu) będzie czymś skrajnie niebezpiecznym.
   doceń 32
   • mrvn
    21.04.2017 23:01
    Drogi Przedmówco, rzecz w tym, że jako chrześcijanie wierzymy w to, że świat nie ogranicza się jedynie do warstwy materialnej. I absolutnie nie negujemy, że mogą istnieć duchy, które można przywoływać, a które mogą dawać ludziom możliwość działań "paranormalnych". I zaufanie tym duchom jak najbardziej prowadzi do "śmierci" duszy - a konkretniej do jej oddzielenia od Stwórcy, tego, który jest życiem. A to, że owe duchy przedstawiają ten stan jako zespolenie z kosmosem, oderwanie od bólu rzeczywistości itp. to tylko kolejne z ich kłamstw. Tak samo jak te, że "to tylko gimnastyka". Nie znamy dobrze natury duchów, nie wiemy, co może je przywołać, co może poddać nas ich władaniu. W związku z tym praktykowanie działań, które - według ich autorów - umożliwiają otwarcie się na te duchy (przez czakramy, czy jakichkolwiek jeszcze terminów by autorzy nie używali) jest co najmniej ryzykowne. Gdybyśmy byli materialistami, nie wierzyli, że istnieje jakikolwiek świat poza materialnym, wówczas faktycznie można by było powiedzieć - w żadne fluidy, czakrami i inne energie nie wierzę, to sama materia mojego ciała się rozciąga. Ale rzecz w tym, że jako chrześcijanie wiemy o istnieniu duchów, które próbują nas przekonać przez rzeczy pozornie dla nas dobre do otwarcia się na ich wpływ i oddziaływanie. I wiemy dobrze, że Pan nasz pokonał te duchy, ale wiemy też, że wężowe potomstwo zmiażdży Niewieście piętę. Więc - może nam wyrządzić krzywdę. I po co mamy się mu pchać w objęcia? Jeśli ktoś chce ćwiczyć - nie brakuje ćwiczeń, które nie czerpią z jogi. Może są mniej modne, ale bezpieczniejsze.
    Autorowi dziękuję za świadectwo - ostrzeżenie.
  • Gość
   21.04.2017 15:26
   Gościu z godziny 15.10. Nie mogę się zgodzić z tym ze piszesz ze chrześcijaństwo jest religią fałszywą. Bo nie jest. Dusza jest nieśmiertelna. Joga może prowadzić do destrukcji człowieka, czyli np samobójstwa. Ale samobójstwo nie oznacza śmierci duszy, żadna śmierć nie oznacza śmierci duszy bo jest ona nieśmiertelna. Po śmierci człowieka jest ona albo zbawiona albo potępiona, nie ma żadnej innej opcji wedługo kościoła katolickiego.
   doceń 16
   • Gość
    21.04.2017 15:43
    Szanowny Gościu w tym komentarzu stoi jedynie napisane, że gdyby przyjąć za dobrą monetę to co opisuje twórca artykułu (vide realność destrukcji duszy, czakramów) to w konsekwencji należałoby uznać, że chrześcijaństwo musiałoby być wiarą w nieistniejącego Boga (a w to chyba nikt tutaj nie wierzy?).
    Pozdrawiam,
    Gość z 15.10
    • JAWA25
     21.04.2017 20:52
     widocznie gość z 15:26 ma kłopot z odróżnianiem zdania warunkowego od twierdzącego
     doceń 5
  • NJ
   21.04.2017 15:31
   Podsumowując artykuł: "Wprawdzie nie wiem jak faktycznie wyglądają zajęcia jogi w większości miejsc w Polsce, ale na pewno są ogromnym zagrożeniem, prowadzącym na dłuższą metę wprost do samobójstwa". Z całym szacunkiem, ale - jak to wypunktował Gość - ta panika podszyta jest jakąś totalną niewiarą w chrześciaństwo. Na temat jogi w Polsce za mało wiem, ale w USA w klubach fitness czy szpitalach nie ma ona wiele wspólnego z duchowością. WSZYSTKIE niemowlęta wykonują ćwiczenia typowe dla jogi zanim zaczną chodzić. Czy ma to coś wspólnego z religią i duchowością?
   doceń 16
   • Roch
    22.04.2017 09:18
    Wszystkie niemowlęta.. To brzmi strasznie.
   • Gość
    22.04.2017 10:47
    No właśnie to ten Pan napisał, że jogi nie można oderwać od duchowości. To tak jakbyś różaniec dał hindusowi jako ćwiczenie relaksacyjne dla palców. Myślisz, że by Ci uwierzył? Jasne, że nie, bo hindusi wiedzą, że różaniec to nie jest wcale ćwiczenie relaksacyjne dla palców, tylko relacją. Jest prawdą, że są ludzie, którzy nie uwierzyliby w żywego Boga nawet wtedy, gdyby wszyscy zmarli z grobów powstali.
  • Gość
   21.04.2017 15:38
   A jak do tego tekstu ma się to, co robi i kim jest ojciec Joe Pereira, hindus, kapłan, propagator jogi? Ks. JOSEPH PEREIRA (ur. 1942 r. w Vasai, Indie) ukończył psychologię, filozofię i teologię na uniwersytetach w Bombaju i Poonie oraz studia terapeutyczne w USA. Jest nauczycielem medytacji chrześcijańskiej, wykładowcą Filozofii i Psychologii Jogi na uczelniach świeckich i katolickich, członkiem New York Academy of Science. Od 1968 r. praktykuje jogę wg szkoły B.K.S. Iyengara. W 1981 r. założył Fundację Łaska (Kripa Foundation), największą pozarządową organizację w Indiach pomagającą uzależnionym od narkotyków, alkoholu i zarażonym wirusem HIV, która posiada 18 ośrodków w całym kraju.
   doceń 25
  • krzysiek
   22.04.2017 09:33
   doskonały artykuł, który w prosty, ale jednocześnie głęboki sposób wyjaśnia niebezpieczeństwo zagłębiania się w jogę. ps. dlaczego wśród powyższych komentarzy "broniących" jogi najwięcej mają do powiedzenia osoby, które nigdy w poważny sposób nie zetknęły się z jogą ???
   dzięki dla Autora artykułu. Pozdrawiam.
  • Gość
   22.04.2017 15:23
   Budda nie umarł siedząc w lotosie tylko w pozycji leżącej a Jezus był przybity do krzyża tu nie ma mowy ciała tylko straszne cierpienie!!!!!Bardzo mocna nadinterpretacja
   doceń 12
  • derek
   22.04.2017 19:30
   Czegoś nie ogarniam. Ćwiczenia na rozprostowanie zastałych kości wykonywane w klubie seniora w Trzebini (bez mantrowania, bez wzywania jakichśtam bóstw) to jest śmiertelne niebezpieczeństwo. Natomiast kiedy papieże urządzają wspólne modlitwy (!) z hinduskimi szamanami (vide JPII w Asyżu) to wszyscy klaszczą, o jaka to piękna inicjatywa, ta wspólna modlitwa z kacykami (do kogo owa modlitwa, ja się pytam?). Jakaż jest wspólnota Chrystusa z Beliarem lub wierzącego z niewiernym ? Co wreszcie łączy świątynię Boga z bożkami? PS.Na wszelki wypadek przypominam, że dwa ostatnie pytania to 2Kor).
   doceń 12
  • Doświadczony Marek
   22.04.2017 21:54
   Joga na początku daje euforie nowości, inności ,itp modne sprawy które tak na prawde są powolną manipulacją. Po dłuższym czasie człowiek jednak się zmienia i zaczyna inaczej żyć- w niewidocznej dla innych izolacji. Jeżeli się w porę nie ocknie, staje się zadowolonym z siebie egoistą, który w środku jest w depresji i na granicy obłędu, a bardzo często też popada w poważne choroby. Coś o tym wiem i nie polecam. Tylko Chrystus nie odbiera człowiekowi woli i jego wolności. Jezu Ufam Tobie - to jedyna dobra niezakłamana , nienachalna i sprawdzona droga dla każdego człowieka. Ufajcie Panu Jezusowi !
  • Paweł
   22.04.2017 22:08
   do derek.
   wspólne modlitwy z hinduskimi szamanami do innego bożka niż Bóg w Trójcy Przenajświetszej jest aktem apostazji, złamaniem pierwszego przykazania. To, że papieże/biskupi/księża to czasami robią, to jest sprawa ich sumienia i - niestety - zgorszenie. Bóg ich osądzi. Nie traktujmy jednak takich inicjatyw jako Magisterium Kościoła. KK zawsze inaczej nauczał. Ekumenizm zawsze powinien prowadzić to pokazania innowiercom, że jest tylko jedna prawda, której pełnię można znaleźć Tylko w Kościele Katolickim.
   • derek
    23.04.2017 11:20
    A propos ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego- widzialeś oficjalne logo zbliżającej się wizyty Franciszka w Egipcie (28-29 kwietnia 2017 r.)? Krzyż i półksiężyc koło siebie.
    Jak czytamy w Radiu watykańskim: „Krzyż i półksiężyc w centrum logo przedstawiają współistnienie różnych czynników obecnych wśród ludu egipskiego”. Wychodzi na to, że islam jest taką samą drogą zbawienia jak chrześcijaństwo. Ja wymiękam.
   • Gość
    24.04.2017 08:50
    "Błogosławieni, którzy nie widzieli a uwierzyli."
  • Sceptyk
   22.04.2017 23:54
   Jakoś ten pan nie wzbudza mojego zaufania, ani jego "świadectwo". Wniosek z tego artykułu -joga może być niebezpieczna, bo JEDEN człowiek jest PRZEKONANY, że praktyka ta doprowadziła go do próby samobójczej. Świetny material dowodowy. Z takiego myślenia bardzo blisko do wyszukiwania szatana w muzyce, książkach, filmach, układaniu list wyklętych piosenkarzy, pisarzy, innych twórców. Świetne mamy zaufanie do naszego Boga, skoro sami sobie tworzymy takie bezpieczne klatki. Bo jak tylko troszkę wyjdziemy poza ograniczenia naszego umysłu i wpojone nam od dzieciństwa nawyki czy schematy myślowe, to szatan jak taki mały diabełek z książeczek dla dzieci zaraz nas zadusi. Zaraz podetnę sobie żyły, bo mnie Harry Potter do tego namówił. A z innej beczki, jak ktoś czuje dziwną obecność i ma myśli samobójcze, to raczej powinien udać się do psychiatry po leki. Poza tym nie wątpię w uzdrawiającą moc i pomoc Jezusa w trudnych momentach, ale nie trawię takiego trąbienia o tym wszem i wobec. Relacja z Jezusem dzieje się w naszej duszy, a ten człowiek wyraźnie ma parcie na szkło. Poza tym sam nie bardzo wie, o czym mówi, miesza buddyzm z hinduizmem (który tak naprawdę jest bardzo nieprofesjonalnym określeniem), wyciągnął jakieś strzępki informacji, pomieszał na własny użytek i jeszcze próbuje nas nauczać. Dobrej nocy:)
   doceń 16
  • Dorota
   23.04.2017 16:22
   Jak ktoś z jogi robi sobie "religię" to sam sobie winny. Temat generalnie uważam za wydumany. Całe lata chodziłam na jogę i nie pobłądziłam, czego i innym życzę. Joga BTW naprawdę dobrze robi na kręgosłup.
  • Gość
   23.04.2017 16:56
   Mantry zagrożeniem? A jak ma się do tego kompletne zatracenie we wciąż powtarzających się słowach modlitwy? To jest ok, bo do "właściwego" Boga się zwracamy? Moim zdaniem, są ludzie podatni na to, aby z każdej religii, duchowości zrobić narzędzie, które unicestwia nie tylko ich samych, ale i innych z ich otoczenia. Ile jest przykładów głęboko wierzących chrześcijan, którzy z imieniem Boga na ustach popadają w egoizm i czynią zło! Bardzo dziwny ten artykuł i mało konstruktywny. Przypominam również, że do V soboru w Konstantynopolu, chrześcijanie również uznawali reinkarnację i jest wiele fragmentów Biblii, które mogą być tak interpretowane. Zdajmy sobie sprawę, jak wiele na przestrzeni wieków ludzie wprowadzili zmian i interpretacji Biblii jedynie na swój użytek i zachowajmy zdrowy rozsądek!
  • Natalia
   24.04.2017 10:11
   Ten artykuł to tylko opinia jednej osoby. To, na ile pozwolimy dowolnej ideologii czy systemowi wejść sobie na głowę, zależy tylko i wyłącznie od nas. Autor artykułu zakłada że ludzie to bezwolne kukły, którymi można sterować i nie zauważają procesu wchodzenia w coś niedobrego...
   Pracuję z Hindusami i byłam w Indiach - ludzie w mojej firmie mają w piątki zajęcia z jogi w biurze. Ponieważ sama praktykuję, powiedziałam z podziwem że to wspaniale że firma wspiera rozwój pracowników. Dowiedziałam się że dla nich to tylko gimnastyka korekcyjna, ponieważ pracują za biurkiem cały dzień więc firma sponsoruje ćwiczenia pleców. W INDIACH. Ogromna większość Hindusów traktuje jogę jak ćwiczenia albo zwyczajnie nie ma ona dla nich znaczenia.
   Sama praktykuję jogę od wielu lat i JEST ona dla mnie zestawem ćwiczeń. Czuję się bardziej szczęśliwą i świadomą osobą, to dla mnie też ogromny relaks, jakże potrzebny. Po prostu traktuję jogę tak jak ja chcę - i jakoś żadnemu nauczycielowi nie udało się się mnie przekabacić na rzekomo ciemną stronę. Może dlatego że ciemna strona była w autorze artykułu a nie w jodze? Jakoś nie wierzę że przez kilkanaście lat wchodził bezwolnie i nieświadomie w coś złego. A w momencie samobójstwa znajomi byli akurat za drzwiami i wiedzieli że muszę je wyłamać żeby go uratować...
  • maciek
   24.04.2017 10:37
   Z czystej życzliwości - sformułowanie tytułu świadczyć może że joga jest fajna, no bo.....dlaczego nie? ;) W każdym razie ja tak go odebrałem ze zdziwieniem klikając na linka :) Pozdrawiam!
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Wybrane dla Ciebie

   Reklama

   Reklama

   Zachowane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół