Nowy Numer 16/2024 Archiwum
  • MarianNowak
    08.03.2016 13:08
    Krytycy ustawy mają pełną rację, gdyż pod względem merytorycznym - mamy dysfunkcjonalny charakter ustawy. Jest ona sprzeczna z zasadą racjonalności ustawodawcy. Zaskarżona ustawa zaprzecza konieczności zapewnienia funkcjonowania TK w sposób prawny, tak by mógł służyć ochronie konstytucyjnych praw obywateli. Najbardziej tę dysfunkcjonalność powoduje wymóg kwalifikowanej większości do podejmowania orzeczeń. Wszystko to sprawia, że praca TK zostanie nie tyle spowolniona, co sparaliżowana. Dojdzie jeszcze do bardziej drastycznego skutku. Nie zostanie zrealizowany obowiązujący w naszym porządku prawnym w cywilizowanych systemach prawnych tzw. generalny nakaz rozstrzygnięcia. Może bowiem dojść do takiej sytuacji, że organ o określonych kompetencjach - TK - w razie nieosiągnięcia kworum - nie będzie w stanie w ogóle wydać rozstrzygnięcia.
    doceń 17
    • Maluczki
      08.03.2016 13:57
      ... i jeszcze demoralizować i ogłupiać Polaczkom dzieci, pozwalać na mordowanie dzieci w łonach matek, ukraść Polaczkom resztę majątku i sprowadzić ich do parobków ruskich i niemieckich.
      • Andrzej
        08.03.2016 21:31
        Tak Maluczki, jesteś typowym przedstawicielem elektoratu PiS... Kłamstwa, pomówienia, absurdy, slogany, pomieszanie polityki, religii, uprzedzeń... Z taką osobą jak Ty nie da się dyskutować. Zastanawiam się skąd się biorą tacy ludzie?
        doceń 7
        0
    • _jasiek
      08.03.2016 14:05
      _jasiek
      No, jest Pan znowu z totalnym błędzie, przepisując fragmenty innego swojego wpisu. Jeśli chciały Pan, a nie chce, doczytać w Konstytucji, to art. 7 stanowi, że organy władzy publicznej (a więc i TK) działają na podstawie i w granicach prawa. Przytoczył Pan art.8 ustęp 2 i wywiódł Pan karkołomną tezę o szczególnym wyjątku od zasady domniemania zgodności z Konstytucją i obłędnej tezie o stosowalności ustawy sprzed nowelizacji.

      Pan Rzepliński we wczorajszym wystąpieniu antycypując dzisiejsze „ustalenie” udowodnił dobitnie, że Trybunał to ON, Prezes-Słońce, na miarę Ludwika XIV i to jest jedyne uzasadnienie zlekceważenia aktualnie obowiązującej Ustawy. W tym układzie trójpodział władzy jest FIKCJĄ.

      Art. 195. ustęp 3 Konstytucji stanowi: ”Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w okresie zajmowania stanowiska nie mogą należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów”. Twierdzenie, że pan Rzepliński nie prowadził działalności politycznej za poprzednich i za obecnej kadencji Sejmu RP w ramach układu PO-PSL, jest nie tylko niezgodne ze stanem faktycznym ale i zdrowym rozsądkiem.

      PO przegrała ale w Polsce ma się nic nie zmienić (por. teza Agnieszki Holland) i manipulacje PO-PSL miały temu służyć, tymczasem sąd niewłaściwie obsadzony skutkuje nieskutecznością wyroków. To jest zebranie grupy sędziów TK wytypowanych przez pana Rzeplińskiego z pominięciem Ustawy bez mocy prawnej do podejmowania wyroków. Blokady TK i to wielomiesięczne w innych państwach są na porządku dziennym i zawirowanie do grudnia, kiedy zakończy się kadencja tego pana żadnej klęski żywiołowej nie spowoduje.
      doceń 7
    • _jasiek
      08.03.2016 14:07
      _jasiek
      A pan RPO, to niestety ateistyczny lewak wybrany rzutem na taśmę przez tamten układ i, póki co, trzeba go tolerować.
      • tyrf
        08.03.2016 14:42
        _jasiek - powołujesz się na artykuł 195, więc przeczytaj ustęp 1 - "Sędziowie TK w sprawowaniu urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji". Nie ustawie. Ponadto Art.190 ustęp 5 mówi, że orzeczenia TK zapadają większością głosów (>50%), a nie 2/3, co ustawa jawnie łamie.
        doceń 11
        0
      • _jasiek
        08.03.2016 15:31
        _jasiek
        @tyrf 08.03.2016 14:42 Uprawia pan grę słów połączoną z nadinterpretacjami:

        1). Oczywiście podlegają konstytucji a więc i artykułowi 197 ustęp 1: „Organizację Trybunału Konstytucyjnego oraz tryb postępowania przed Trybunałem określa ustawa”

        2). Pański wniosek z Art.190 ustęp 5 jest nieuprawniony, nie określa o jaki rodzaj większości głosów tu chodzi. Obowiązuje więc doprecyzowanie z Ustawy, skoro Ustawa takie doprecyzowanie zawiera.
        doceń 4
        0
      • tyrf
        08.03.2016 16:08
        _jasiek - to nie ja uprawiam grę słów tylko Pan.
        Artykuł 197 mówi o ORGANIZACJI i TRYBIE POSTĘPOWANIA, a nie podległości Sędziów.
        Jeżeli chodzi o większość:
        Gdyby twórca konstytucji chciał sprecyzować większość 2/3 zrobiłby to. Mamy tego przykład w artykule 235 ustęp 4 o zmianie konstytucji. Natomiast Art190 u.5 wyraźnie mówi o zwykłej większości. Tworzenie rzeczywistości w sposób w jaki Pan to robi prowadzi do podziałów, których teraz doświadczamy w Polsce.
        Tak jak Prezes Rzepliński nie mógł orzekać w swojej sprawie, tak TK nie może orzekać w sprawie konstytucyjności ustawy na podstawie ustawy, która być może jest sprzeczna z Konstytucją.
        doceń 6
        0
      • velario
        08.03.2016 18:11
        @_jasiek:
        wywalili Cię ze studiów na I roku prawa czy co? Bo już na II roku uczą, że jeżeli w akcie prawnym mowa jest o większości głosów, bez dookreślenia, o jaką większość chodzi (bezwzględną, kwalifikowaną), to oznacza to większość zwykłą.
        Przyjęcie odmiennej interpretacji prowadziłoby do wniosków nieracjonalnych - a mianowicie, że Konstytucja dopuszcza sytuację, w której TK nie jest w stanie wydać orzeczenia.
        To jest elementarz prawniczy, więc zachęcam: nie bój się wiedzy, nawet jeśli jest niekorzystna dla pomysłów PiS i Pana Prezesa.
        doceń 12
        0
      • _jasiek
        08.03.2016 18:43
        _jasiek
        @velario 08.03.2016 18:11
        Nie umie pan wypowiadać się inaczej jak z pozycji urojonej wyższości? Trudno. Nie wchodzę w rodzaj pańskiego wykształcenia, w każdym razie argumentuje pan tandetnie. Nie dopuszcza pan błędnych ustaleń w konstytucjach? No to po co są zmiany i poprawki? Jeśli akt prawny zakłada doprecyzowanie w akcie niższego szczebla, to dopuszcza. Założenie pańskie, że Konstytucja dopuszcza sytuację, w której TK w dowolnej sprawie obala wolę Suwerena, czyli Narodu, jego legalnie wybranych przedstawicieli przez grupkę facetów pochodzących, jak tutaj, z czasów błędów i wypaczeń, jest funta kłaków nie warte. Jeśli tak jest to trzeba coś z tym zrobić. Niech Pan nie boi się myślenia, to nie boli, „wiedza wlana” przez guru Michnika z prawdą wspólnego nic nie ma. Rozumiem, że jako urzędnik poprzedniej ekipy boi się o stanowisko lub je już utracił. Współczuję, źle pan obstawiał.

        P.S. Nie przechodziłem z Panem na ty, jak pan inaczej nie potrafi, pańska sprawa.
        doceń 5
        0
      • velario
        09.03.2016 16:09
        @_jasiek:
        1. to, co Pan nazywa poczuciem wyższości, jest tylko świadomością, że - inaczej niż inni - nie czerpię wiedzy wyłącznie z partyjnych agitek. Mamy Rok Miłosierdzia, a jeden z czynów miłosierdzia względem duszy to "nieumiejętnych pouczać". To samo w stosunku do Pana robi zresztą tyrf, warto uważnie przeczytać jego posty.

        2. Podejrzewanie wszystkich, którzy się z Panem nie zgadzają, że są urzędnikami z nadania poprzedniej ekipy, zdradza myślenie urojeniowe, ale też i dość silną traumę. Współczuję więc i życzę, by póki PiS rządzi, znalazł też i Panu jakieś intratne stanowisko. Mi ono było i jest nadal niepotrzebne.

        3. W dyskusjach na forach internetowych (także na gosc.pl) formuła zwracania się użytkowników do siebie bezpośrednio jest ogólnie przyjęta. Tym niemniej przepraszam, że nie zauważyłem, że Pan tego nie akceptuje.
        doceń 0
        0
    • _jasiek
      09.03.2016 09:16
      _jasiek
      @Andrzej 08.03.2016 21:31 --- dla symetrii --- jest Pan typowym przedstawicielem sierotek po byłej pamięci Mumii Mądrości.
      doceń 1
  • refleksja
    08.03.2016 15:07
    Oglądałem właśnie reżimową TV.
    Politycy tłumaczą się, drżą, jąkają.
    A jednak boją się?
    doceń 10
    • _jasiek
      08.03.2016 15:34
      _jasiek
      Pomarzyć fajna rzecz, deleguję jednak do fraszki Boya o Ludmile - "Oto jak nas zwykłych ludzi rzeczywistość ze snu budzi".
      doceń 5
  • indris
    08.03.2016 16:38

    Ustawa jest na pewno niezgodna z Konstytucją RP co najmniej dlatego, że nakazuje TK orzekanie większością 2/3 głosów, a Konstytucja mówi o większości bez dodatkowych określeń.

    Co gorsza - dla autorów ustawy - PiS usiłuje przekonywać, że żadnej niezgodności z Konstytucją tu nie ma. Używa przy tym takiej pseudoargumentacji (.np. pos. Piotrowicz ), która ludzi myślących tylko rozdrażnia.

    Na kłamstwie i to głupim nie można nic trwałego zbudować

    doceń 14
    • _jasiek
      08.03.2016 16:55
      _jasiek
      Zacietrzewienie przemawia przez Pana, ustawodawca miał prawo doprecyzować rodzaj większości skoro Konstytucja tego nie robi (por. _jasiek 08.03.2016 15:31). W dodatku uważa się Pan za człowieka myślącego domyśle imputując bezmyślność mającym zdanie odmienne, co uprzejmym nie jest. Niestety to nie myślenie, to powielanie stereotypów obowiązujących w Pańskiej opcji politycznej.
      doceń 4
  • tantkiewicz
    08.03.2016 20:20
    Jesteście tu po to, aby bronić komunistycznego reżimu!
    doceń 0
  • Andrzej
    08.03.2016 21:40

    TK może to załatwić szybko: można od razu uznać całą ustawę za niekonstytucyjną ze względu na nieprawidłowy tryb uchwalenia (brak wymaganych trzech czytań ze względu na bardzo istotne poprawki wprowadzane na komisji).
    Ale TK nie pójdzie na łatwiznę... TK jutro rozjedzie ten bubel prawny, który zwolennicy PiS nazywają ustawą "naprawczą", aż pójdzie wam w pięty. Zostaniecie wypunktowani bardzo precyzyjnie i boleśnie.
    Posłowie PiS, którzy brali udział w tej hucpie to nic innego jak współczesna Targowica - zdrajcy narodu Polskiego, działający na szkodę własnych obywateli. Stajemy się dzięki wam pośmiewiskiem świata. Putin wam przyklaskuje! Kiedy wreszcie przejrzycie na oczy?

    doceń 6
  • Gość
    08.03.2016 21:57
    Z takimi jak "jasiek" i "Maluczki" nie wypada dyskutować.
    • _jasiek
      09.03.2016 09:04
      _jasiek
      Dziękuje za wyrazy uznania i dowody bezsilności waszej opcji.
      doceń 1
  • Artois
    09.03.2016 10:46
    Wiem, że Nowoczesna i paniusie od Petru to intelektualny dramat obraz nędzy intelektualnej wyższych szkół z egzaminami w formie testów i powszechnego haniebnego procederu ściągania. Pani poseł jest tego klinicznym przykładem bo jak inaczej można przejść przez 2 rok i dalej studiów prawa i twierdzić że Trybunał Konstytucyjny jest jednym z centralnych organów władzy i to na rozprawie przed sądem!!!!!! Dno! @MarianNowak. Co to znaczy dysfunkcjonalność przepisów ustawy? Proszę nie przytaczać sformułowań paraprawniczych rodem z notatnika gminnego kauzyperdy. To nie ma nic wspólnego ze zgodnością z ustawą zasadniczą, kwestia techniczna a nie prawa. TK może wreszcie zacznie sądzić jak każdy inny sąd a nie być sądem ad hoc. A sędziowie zamiast spędzać czas na chałturach na zlecenia albo na swoich zamiejskich posiadłościach wezmą się do pracy a nie będą pobierać kilka średnich krajowych za nic nie robienie i często skandaliczne wyroki - np: w sprawie lustracji, OFE, podatku dochodowego itd...
    doceń 1
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama