Nowy Numer 16/2024 Archiwum
  • MarianNowak
    08.03.2016 12:24
    Poseł Piotrowicz jest w błędzie. Jeśli poseł Piotrowicz doczyta się do art. 8. Konstytucji, to wówczas dowie się, iż Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej i jej przepisy stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej. tak zwana naprawcza nowelizacja ustawy o Trybunale jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą trójpodziału władz oraz zasadą demokratycznego państwa prawnego przez to, że tworząc instytucję publiczną w kształcie uniemożliwiającym jej rzetelne i sprawne działanie, naruszają zasady państwa prawnego w zakresie kontroli konstytucyjności sprawowanej przez Trybunał Konstytucyjny oraz zasadę racjonalności ustawodawcy. Zaskarżona do TK ustawa nowelizująca nie może korzystać z domniemania zgodności z konstytucją od momentu jej ogłoszenia, gdyż inaczej obejście Konstytucji byłoby akceptowane w porządku prawnym. W tej sytuacji, skoro przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, Trybunał Konstytucyjny na podstawie art. 188 Konstytucji może ustalić własną kompetencję do orzekania w przedmiocie ustawy nowelizującej nie na podstawie przepisów tej ustawy, lecz na podstawie przepisów dotychczasowych, niezależnie od tego, że stosowanie przepisów dotychczasowych ustawa nowelizująca wyłącza. Środkiem pozwalającym zapobiec rażącemu naruszeniu art. 8 ust. 1 w związku z art. 188 Konstytucji RP jest rozpoznanie niniejszego wniosku na podstawie przepisów ustawy o Trybunale Konstytucyjnym według stanu sprzed zmiany przewidzianej w ustawie nowelizujące.
    • _jasiek
      08.03.2016 14:00
      _jasiek
      To nie Pan Poseł Stanisław Piotrowicz jest w błędzie tylko, tradycyjnie, Pan. Jeśli chciały Pan, a nie chce, doczytać w Konstytucji, to art. 7 stanowi, że organy władzy publicznej (a więc i TK) działają na podstawie i w granicach prawa. Przytoczył Pan art.8 ustęp 2 i wywiódł Pan karkołomną tezę o szczególnym wyjątku od zasady domniemania zgodności z Konstytucją i obłędnej tezie o stosowalności ustawy sprzed nowelizacji.
      Pan Rzepliński we wczorajszym wystąpieniu antycypując dzisiejsze „ustalenie” udowodnił dobitnie, że Trybunał to ON, Prezes-Słońce, na miarę Ludwika XIV i to jest jedyne uzasadnienie zlekceważenia aktualnie obowiązującej Ustawy. W tym układzie trójpodział władzy jest FIKCJĄ.
      Art. 195. ustęp 3 Konstytucji stanowi: ”Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w okresie zajmowania stanowiska nie mogą należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów”. Twierdzenie, że pan Rzepliński nie prowadził działalności politycznej za poprzednich i za obecnej kadencji Sejmu RP w ramach układu PO-PSL, jest nie tylko niezgodne ze stanem faktycznym ale i zdrowym rozsądkiem.
      PO przegrała ale w Polsce ma się nic nie zmienić (por. teza Agnieszki Holland) i manipulacje PO-PSL miały temu służyć, tymczasem sąd niewłaściwie obsadzony skutkuje nieskutecznością wyroków. To jest zebranie grupy sędziów TK wytypowanych przez pana Rzeplińskiego z pominięciem Ustawy bez mocy prawnej do podejmowania wyroków. .
      doceń 2
    • vanitas
      09.03.2016 16:16
      1) "Jeśli poseł Piotrowicz doczyta się do art. 8. Konstytucji, to wówczas dowie się, iż Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej i jej przepisy stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej." - no to poczytajmy:
      "Art. 197.
      Organizację Trybunału Konstytucyjnego oraz tryb postępowania przed Trybunałem określa ustawa."
      Więc dlaczego TK ŁAMIE KONSTYTUCJE i nie stosuje się do ustawy.

      2) " tak zwana naprawcza nowelizacja ustawy o Trybunale jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą trójpodziału władz oraz zasadą demokratycznego państwa prawnego przez to, że tworząc instytucję publiczną w kształcie uniemożliwiającym jej rzetelne i sprawne działanie, naruszają zasady państwa prawnego w zakresie kontroli konstytucyjności sprawowanej przez Trybunał Konstytucyjny oraz zasadę racjonalności ustawodawcy. " - ??? Prezes TK zwołuje TK i działają rzetelnie i sprawnie.

      3) "Zaskarżona do TK ustawa nowelizująca nie może korzystać z domniemania zgodności z konstytucją od momentu jej ogłoszenia, gdyż inaczej obejście Konstytucji byłoby akceptowane w porządku prawnym" - nie ma drogi "nie może korzystać z domniemania zgodości". Uchwalona i zatwierdzona ustawa jest uznawana za ważną, dopóty Trybunał Konstytucyjny nie uzna inaczej.

      4) " W tej sytuacji, skoro przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, Trybunał Konstytucyjny na podstawie art. 188 Konstytucji może ustalić własną kompetencję do orzekania w przedmiocie ustawy nowelizującej nie na podstawie przepisów tej ustawy, lecz na podstawie przepisów dotychczasowych, niezależnie od tego, że stosowanie przepisów dotychczasowych ustawa nowelizująca wyłącza." - a nie prościej, by przewodniczącego TK ogłosić królem z kompetencją do rozwiązania sejmu, senatu i zdymisjonowania prezydenta? W myśl art 188 konstytucji rzecz jasna...
      Fajnie. Tylko, że trybunał BADA zgodność z konstytucją. Nie może ZAŁOŻYĆ niezgodności. Czyli nie może "ZAWIESIĆ" działania ustawy tylko dlatego, że ktoś ją zaskarżył.

      doceń 0
  • aja
    08.03.2016 13:42
    Pan Marek Ast miał możliwość wypowiedzi na poprzednich rozprawach TK . Był kompletnie nieprzygotowany i nie powinien występować w imieniu PIS . To kompromitacja w jego osobie
    doceń 7
  • BeatryczeKlempa
    08.03.2016 14:41
    Marek Ast, Stanisław Piotrowicz, Zbigniew Ziobro - i wszystko, absolutnie wszystko JASNE!
    • _jasiek
      08.03.2016 15:36
      _jasiek
      Jasne? Chyba dla gimbazy oświeconej przez koncern medialny p. Michnika.
      doceń 1
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama