Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • kuba
    28.01.2016 17:28
    Panie Franciszku, rozumiem Pana punkt widzenia ale myślę, że swoją złość kieruje Pan w złą stronę. Bardzo chciałabym utrzymania religii w szkołach ale niech to będą lekcje prowadzone przez katechetów z prawdziwego zdarzenia. Pamiętam z jakim miernym poziomem spotykałem się sam. Teraz, gdy moje dzieci chodzą do szkoły widzę, że nie zmieniło się wiele. Nie chodzi przecież aby na siłę utrzymywać religię w szkołach? Chodzi o jej jakość, nieprawdaż?
    W tym kontekście to sam Kościół robi najwięcej krzywdy w kwestii tego jak ludzie postrzegają religię w szkołach. Dlatego jestem ciekaw czy z taką samą determinacją z jaką walczy Pan z Wyborczą, walczy Pan również o jakość lekcji religii? Czy jednak z Pana punktu widzenia Wyborcza zasługuje na więcej Pana uwagi?
    • Zet
      28.01.2016 17:58
      Kuba, nie przekładaj swoich doświadczeń na uprawnienia obywatelskie. Ja pamiętam, że religia była różna - raz zła, raz dobra. Zupełnie jak polski, matematyka, chemia, fizyka itd. Wszystko zależało od nauczycieli. Ale nie słyszałem, żeby ktoś mówił, że trzeba zlikwidować matematykę, albo zrobić ją płatną dlatego, że ktoś ją źle prowadzi. Zrozum, człowieku,że walkę z religią w szkole prowadzą przede wszystkim środowiska lewackie (GW jest tylko ich tubą) - jak myślisz. dlaczego? Otóż dlatego, że najpierw trzeba religię usunąć, żeby na jej miejsce wprowadzić seksedukację i inne takie rzeczy. Nawet słaba religia stanowi silny mur przeciw demoralizacji.
      doceń 10
      • kuba
        28.01.2016 18:33
        Zet, przepraszam, że to co powiem ale jesteś totalnie ślepy na rzeczywistość. Jeśli wg Ciebie słaba religia w szkole jest powodem do radości to nie dziwię się, że coraz gorzej z naszą wiarą. Chrześcijaństwo to nie jest nienawiść do innych (w Twoim przypadku do lewaków) ale samoświadomość i dążenie do świętości. Tylko my sami jesteśmy odpowiedzialni za naszą świętość a nie jacyś lewacy. Znam bardzo wiele osób, które oddaliły się od Kościoła nie przez lewaków ale przez różnego rodzaju księży i katechetów, którzy nam Katolikom wystawiają nienajlepsze świadectwo. Możemy szukać winy w lewakach ale jeśli nie zatroszczymy się sami o naszą wiarę to ona w nas zgaśnie sama. Ale zganianie na innych zawsze jest wygodniejsze... i sumienie tak nie dokucza.
        doceń 6
        0
      • złośliwiec007
        28.01.2016 21:22
        złośliwiec007
        @kuba
        Nie pozostaje mi nic innego jak zwrócić Twoją bystrość myślenia na fakt, że Ty najpierw zwaliłeś winę za jakość nauczania religii w szkole na źle przygotowanych katechetów. A gdy Ci @Zet próbował wytłumaczyć Twój relatywizm myślowy, Ty nagle robisz woltę i zaprzeczasz samemu sobie.
        Chyba że.... no tak! To oczywiste! Jeśli trzeba obciążyć winą za jakość religii w szkole, to wtedy Twoja nienawiść do katechetów jest jak najbardziej usprawiedliwiona, a Ty jesteś zwolniony ze "świadomości i dążenia do świętości".
        Przykro mi, ale to było nędzne zagranie z Twojej strony.
        doceń 4
        0
      • kuba
        29.01.2016 12:26
        Złośliwiec, chyba bystrosc mojego umysłu nie jest na tyle duża aby pojąć zawilosc Twojej wypowiedzi. Druga alternatywa jest taka, że złość zaślepia Cię i każdą wypowiedź, z którą nie do końca się zgadzasz traktujesz jak zagrożenie. Czy to nie oznaka kompleksów?
        doceń 0
        0
      • złośliwiec007
        01.02.2016 21:08
        złośliwiec007
        @kuba
        O "bystrości" Twojego rozumu świadczy najlepiej "druga alternatywa". ha ha ha
        doceń 0
        0
  • Agnieszka
    28.01.2016 19:48
    Religia w szkole bardzo przeszkadza, bez niej łatwiej można by było wprowadzać dzieciom do szkół całą lewacką zgniliznę moralną!
    • Jacek
      28.01.2016 20:17
      A co? Jak jest religia w szkole to dzieci i młodzież np. nie korzysta już z internetu? Podstawa to odpowiedzialni i zaangażowani rodzice. Bez tego żadna religia w szkole nie pomoże
      doceń 6
  • Stefan
    28.01.2016 20:07
    Niedawno pisałem o mych katechetach, dwu kapłanach. Wspominam ich wyjątkowo czego nie mogę powiedzieć o katechetce. Na czym polegała różnica? Otóż katechetka uczyła mnie religii w 1,2 i 3 klasie podstawówki. Zapamiętałem ją z powodu strachu jaki przed nią miała cała klasa. I tylko dzięki rodzicom ta pani - Dorota na imię miała - nie poniosła żadnych konsekwencji na które kierownik szkoły tylko czyhał. Cóż, w tamtych latach kościół u naszych rodziców to było święte miejsce. Katecheci , księża uczyli mnie w salkach na probostwie i .....to była prawdziwa religia. To były LEKCJE religii dla wierzących i szukających prawdy Bożej.
    Tak jeszcze było przez kilka klas nauki mego syna gdy rodzice przyprowadzali swe pociechy na religię. Potem? Potem religia w szkole i wieczne kłopoty rodziców na skargi wychowawcy że dzieci nie przychodzą na religię grając w piłkę. Zatem jaka religia, ta w szkole czy w salkach jest prawdziwa? Zawsze byłem przeciwny lekcjom religii w szkole. Znają me poglądy na ten temat kolejni proboszczowie, znają i księża gdyż nie raz i nie dwa wnuki im to przekazali.
    I zawsze, jak długo będę żyć będę przeciwko religii w szkole.
    Teraz gdy czytam że zbierano podpisy przeciwko lekcjom religii w szkołach żałuję że mego podpisu tam nie ma.
    Na koniec najważniejsze : RELIGIA powinna wrócić do salek katechetycznych gdzie jej miejsce i nie pisze tego czytelnik Wyborczej gdyż preferuję inne dzienniki i czasopisma.
    doceń 10
    • złośliwiec007
      28.01.2016 21:26
      złośliwiec007
      @Stefan
      Jesteś doskonałym przykładem, że niektórzy mimo upływu lat, wcale nie stają się mądrzejsi.
      doceń 4
    • ZwZ
      28.01.2016 22:42
      Łatwo jest narzekać, trudniej zrobić coś dobrego. Religia w szkołach jest potrzebna, żeby dotrzeć do jak największej liczby uczniów. Siłą rzeczy, nauczanie religii większej ilości uczniów pociąga za sobą pewien spadek jakości nauczania. Po prostu łatwiej jest znaleźć paru zaangażowanych katechetów niż parudziesięciu, paruset, czy paru tysięcy.
      Moim zdaniem, oprócz religii w szkołach powinna być jeszcze religia, a może jakieś kursy i konferencje, w salkach przy parafiach. Wtedy będzie dopełnienie jakościowe.
      doceń 3
    • pepe
      01.02.2016 13:59
      Widocznie Tobie te lekcje religii nic nie przyniosły co wnioskuję z wpisu,a i parafianinem jesteś pewnie kiepskim o ile jeszcze chodzisz do kościoła
      doceń 0
  • gut
    28.01.2016 21:08
    Proszę niech mi Redakcja gosc.pl, że takie długie - ostatni raz taki wpis!!!
    Cz.1.
    Rzeczywiście, gdyby niewpływowe media to była sprawa w ogóle by nie przemknęła przez samoświadomość polskiego społeczeństwa. Kiedyś w Toronto śp. Abp. Józef Życiński - z tego co pamiętam, wtedy był razem z ks. Prof. Tadeuszem Guzem, powiedział: >że żyjemy w demokracji i trzeba się uczyć pluralizmu.< I jak widać, nowy rząd realizuję tę postawę przez, że >chcę< słuchać różnych głosów, poprzednia władza rozumiała to tak jak rozumiała ale to rozumienie nie było kompatybilne z tym czego oczekuję społeczeństwo. Jak tłumaczy ks. Prof. Jan Perszon: >Pan Jezus nigdy nie rozdzielał państwa od Kościoła, On jedynie rozróżniał te władze.< Dlatego też Kościół ma prawo do tego aby religia była w szkole - tym bardziej, że chcą tego inni obywatele i dlatego uważam, że wszyscy powinni uczyć się >patriotyzmu empatii< czyli >miłości bliźniego.< Z resztą fajnie to tłumaczy ks. Prof. Tadeusz Guz: > proszę tych wszystkich, którzy uważają się za niewierzących aby przyszli do mnie, ja na podstawię ich codziennych odruchów życia - udowodnię im, że to całkowita nieprawda.< ;) Ks. Prof. Tadeusz Guz jest genialny w tych swoich tłumaczeniach, prosto i konkretnie! ;-))) Uważam, że trzeba tego wzajemnego szacunku dlatego, że sama Matka Boża powiedziała, że > nie powinniśmy mówić o niewierzących, że to są ludzie niewierzący, bo to już jest ich osądzanie, niewierzący to nie są ludzie niewierzący tylko ludzie, którzy nigdy nie zaznali w swoim życiu Miłości Bożej. < Dlatego uważam, że ja jako wierzący nie mogę dawać odczuć ateiście, że on jest gorszy, to, że ja wierzę - to, to jest dar od Boga dla mnie, którym powinienem się dzielić.
    doceń 4
  • gut
    28.01.2016 21:12

    Cz2. Cieszę się, że z nowym rokiem będzie tyle wydarzeń jak ŚDM2016, w TVN24 wyczytałem na pasku informację w tej sprawie i pan Mariusz Błaszczak się wypowiadał. Ale będą jeszcze takie wydarzenia jak Rocznica Chrztu Polski, Papież Franciszek w Polsce, Ogłoszenie Pana Jezusa Królem Polski. To jest dla mnie niesamowite! Tyle wielkich wydarzeń. Ale jeszcze zdumiało mnie to, że pan Jarosław Kaczyński był u pana Tomasza Lisa, że ten redaktor go zaprosił, a pan Jarosław przyjął zaproszenie, zdumiała mnie też obecność kard. Marxa na Jasnej Górze – miłe to bardzo, że papież Franciszek będzie świętował 500 lecie Reformacji w Szwecji, zdumiało mnie to, że obecne obchody Dnia Judaizmu były w Toruniu i transmitowała je Tv. Trwam, że dwie strony ze sobą się skompilowały – szok! :) I to, że widziałem szanownego bp. Mieczysława Cisło, który mi dawał sakrament Bierzmowania, fajnie, że biskup ma takie samo zamiłowanie do chóru z mojej parafii jak ja! :-D Jeszcze jak pan Jarosław Kaczyński wystąpi u pani Moniki Olejnik – to, to już rzeczywiście będzie kropka na I! :) Gratuluję, że pani Danuta Holecka wróciła do TVP Wiadomości, bardzo ja lubię! Pamiętam kiedyś dzięki uprzejmości, Gościa Niedzielnego czytałem, wywiad Waszej redakcyjnej koleżanki Pani Agaty Puścikowskiej z Panią dziennikarką TVN Katarzyną Olubińską. Ja tam napisałem, że Jean Anoulih: >>> Piękno jest jedną z niewielu rzeczy, które nie prowadzą do zwątpienia w Boga. <<< I rzeczywiście tak jest – pozwolę sobie zaktualizować słowa Św. Jana Pawła II, który napisał: >>> Ewangelia to Prawo Boże od strony piękna. <<< Piszę to dlatego, że jak widziałem te imponujące mi - spoty ŚDM 2016 na gość.pl czy w programie Między Ziemią a Niebem, TVP3 u ks. Jacka Surmy w Jego programie, to sobie myślałem: >Jezu gdzie, w tym wszystkim ja? ;) Po prostu szukałem swojego jakoby pomysłu, inspiracji, kogoś kto jakoby wyrazi moje wyobrażenia – jak mówił Albert Einstein: >>> Logika zaprowadzi Cię z punktu A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi Cię wszędzie. <<< ;) Ale nawet się na początku nad tym, aż tak nie zastanawiałem, ale gdzieś głęboko – tak. Chciałem zobaczyć mediach, kogoś kto ma inne podejście do przekazu informacji, prezentacji, szlachetnego rozsądku, umiarkowania, ale i szlachetnego napięcie i jak właśnie zobaczyłem pana redaktora Łukasza Jedlińskiego z TVN24 i jego umiejętności to sobie uświadomiłem, że właśnie on spełnia moją koncepcję i to perfekcyjne. Do tego jest takim odpowiednikiem dziennikarzy z CNN - nie spodziewałem się tego, że coś takiego mi się spełni. Ja mówię Redakcji Gościa.pl, że Bóg „rzadko mnie wysłuchuję” ale jak uczyni cud to – taki, że to jest taka jakość, że mój stan wewnętrzny czuję się jakby był w niebie. ;-))) Da się zauważyć, że ten Redaktor ma  inteligencje emocjonalno-uczuciową, jest realnie  młody, realnie nowy - widać, że jego Goście przy nim naturalnie się otwierają i zachowują, tak fajnie – spontanicznie, fajna była ta konwersacja między nim a pogodynką - wtedy w piątek w programie Dzień po Dniu. Dokładnie to samo czyniła św. Jadwiga Śląska, która była tak piękną kobietą, że kiedy przyjeżdżali do niej możnowładcy w celu jakiś pertraktacji to oni pod wpływem jej piękna zmieniali zdanie na jej korzyść. To jest to co piszę Simone Weil: >>> Jedynie rzeczy duchowe mają wartość, ale tylko rzeczy cielesne mają możliwe do stwierdzenia istnienie. Dlatego wartość pierwszych da się stwierdzić tylko jako odblask rzucany na drugie. <<<

    doceń 4
  • gut
    28.01.2016 21:18

    Po prostu w Kurierze Galicyjskim czytałem artykuł, że różnica między diamentem a brylantem jest taka, że brylant to oszlifowany diament, dlatego ludzie się niego tak - zabijają. Jeżeli pan redaktor Łukasz Jedliński z TVN24 będzie prowadził w tej stacji te transmisję z przyjazdu papieża Franciszka + ŚDM, to dla mnie to będzie spełnienie mojego marzenia, ponieważ to będzie takie jak w CNN, kiedy ta amerykańska stacja prowadziła transmisję pielgrzymki papieża Franciszka w USA lub kiedy CNN transmitowało z ogrodów watykańskich wtedy to wydarzenie, kiedy papież zaprosił liderów religijnych aby razem posadzić drzewka pokoju! To było extra jak, oni sobie tak siedzieli a w tym czasie tam ktoś grał na harfie, taka fajna stosowna muzyczka. Jak te wydarzenia będzie prowadził pan redaktor Łukasz Jedliński z TVN24 i np. piękna Dagmara Kaczmarek-Szałkow - to, dla mnie będzie to najgenialniejszy przekaz w całym świecie polskich mediów!!! Jak on, będzie prowadził to na pewno będę transmisję oglądał w TVN24, będę miał uczucie, że oglądam polską wersję CNN! ;) Albo kunszt w stylu Zbigniew Preisner, takie jest moje zdanie. I w ogóle jeżeli pan redaktor Łukasz będzie miał swój własny program autorski w swoim stylu o którym pisałem wyżej w TVN24, jak ma np. pan Bogdan Rymanowski to ja na pewno będę oglądał! I jeszcze myśl taka - piękno nie musi się ograniczać tylko o kwestii wewnętrznej, ale ujawnia się zewnętrznie co komunikowała św. Jadwiga Śląska czyli to jest właśnie co Benedykt XVI piszę o miłości eros, sam ks. Prof. Waldemar Chrostowski mówił, że Pieśń nad Pieśniami w ogóle nie miała wejść do kanonu Biblii w starożytności dlatego, że uważano ją za zbyt erotyczną, ale jak sam ks. Prof. Waldemar Chrostowski powiedział, że to autorytet Rabina z czasów starożytnych przyczynił się do tego, że Pieśń nad Pieśniami jest w Biblii! Jakie to wspaniałe, że w prawdziwym Bogu jest wszystko i ta sfera cielesna ma swoje definitywne szlachetne miejsce. ;) Bardzo chcę podziękować gość.pl za te filmiki, które emitujecie w ramach promocji swoich nowych numerów Gościa Niedzielnego – jak pierwszy zaczął ks. Tomasz Jaklewicz – było to naprawdę extra, to dalej jest extra – jeszcze żadnego filmiku nie przegapiłem. ;)  Pani Joanna Bątkiewicz-Brożek jest wspaniała!!! :) Proszę jeszcze raz- niech mi Redakcja Gosc.pl wybaczy ten słowotok, obiecuję, że to ostatni raz! ;) I na koniec jeśli mogę - chcę wyrazić - moją inspirację ŚDM2016 w Krakowie za pomocą utworów, które podaję poniżej. :) Pozdrawiam! ;)

    >> Polecam! [ Moje ŚDM 2016 w Krakowie i znana piosenkarka, słyszałem ją np. RMF FM, Radio Er ]

    > Sarah Brightman - Captain Nemo
    link:

    https://www.youtube.com/watch?v=nbapQZTQDGQ

    > Sarah Brightman - "Whiter Shade Of Pale" (Official video)
    link:

    https://www.youtube.com/watch?v=8ToU5OshV4g

    > Sarah Brightman - Eden
    link:

    https://www.youtube.com/watch?v=Ce5zUhs3L14

    doceń 4
  • ZwZ
    28.01.2016 22:28
    Panie Franciszku, to co Pan pisze jest stałą formą "prawdziwej demokracji" - oczywiście według lewicowo-liberalnego salonu.

    Jak jacyś ludzie podejmą się inicjatywy, która pasuje GW itp., to jest to demokratyczny głos wyborcy, który trzeba koniecznie wcielić w życie. Nie ważne, czy jest ich tuzin czy dwa. No i biada temu, kto tej inicjatywy nie poprze. Taki to jest nacjonalista, dyktator, faszysta, nazista, i co tam jeszcze.

    No ale jak pojawi się inicjatywa niezgodna z linią GW, to wtedy znaczy, że w kraju czai się nacjonalizm, faszyzm, ksenofobia, nietolerancja, no i oczywiście demokracja jest zagrożona - nawet, jeśli większość jest za, albo szczególnie wtedy. Wtedy trzeba zrobić KOD, urządzać demonstracje, wygłaszać histeryczne mowy i demonstrować, aż napiszą większe zagraniczne agencje informacyjne, a do tego włączy się UE. Wszystko oczywiście w imię demokracji.
    doceń 5
  • uwaga
    29.01.2016 08:41
    Pan Redaktor ma "mentalność Kalego": jeśli my pogardzamy opinią grupy społecznej to jest pięknie, ale jeśli naszą opinię odrzucają, to jest źle.
    • Anonim (konto usunięte)
      29.01.2016 11:02
      Naprawdę nie widzisz różnicy?. Aktualnie uczestnictwo w religii jest dobrowolne, i każdy Polak ma wybór, posłać dzieci na lekcję religii lub nie. "Świecka Szkoła" chce zlikwidować lekcje religii w szkole, czyli chce nas Katolików pozbawić możliwości nauczania naszych dzieci religii w szkole. My nie mamy mieć prawa wyboru.
      Na szczęście ten projekt jest niezgodny z Konstytucją RP, która gwarantuje nauczanie w szkole każdego prawnie uznanego Kościoła w Polsce, jeżeli taką chęć wyrażą członkowie jakiejś religii.
      doceń 5
    • Kostek
      29.01.2016 11:25
      @Uwaga, a ty byś chciał/a, żeby wszyscy z jednakowym entuzjazmem odnosili się do każdego projektu obywatelskiego? To chyba normalne, że człowiek jednych rzeczy nie uważa za dobre, a inne za takie uważa.
      Według twojej logiki nie ma mentalności Kalego tylko świr, przyjmujący radośnie każdy pomysł dowolnego pomysłodawcy.
      doceń 1
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka

Zobacz także