Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • arti
    19.03.2018 13:28
    Redaktor jak zwykle pełen papolatrii. Może warto zastanowić się dlaczego kard. Zen i wielu intelektualistów chińskich (katolików) dramatycznie apeluje do wszystkich katolików na świecie o pomoc, aby pap. Franciszek zaniechał podporządkowania Kościoła w Chinach władzy komunistycznej. Przecież to tak jakby w latach 50. XX wieku kard. Wyszyński zgodziłby się, aby komuniści zaczęli rządzić Kościołem w Polsce. Do dziś dnia nie byłoby już Kościoła, a raczej byłaby to agentura państwowa. Proszę - myśl redaktorze!
    doceń 8
  • ptyś
    19.03.2018 14:22
    Ciekawa sprawa, gdy mowa o wyświęcaniu biskupów w Chinach bez zgody Papieża, to mówi się o braku zgody i o występowaniu z prośbą o jej udzielenie. Ale gdy mowa jest o podobym wyświęceniu biskupów bez zgody przez abpa Lefebvra, to red. Dziedzina od razu dodaje informację o ekskomunice l.s. Dlaczego w tekście nie ma mowy o tym, że owi "patriotyczni" biskupi są po prostu ekskomunikowani/schizmatyccy itp itd? Różne standardy?
    doceń 9
  • maryja!
    19.03.2018 14:30
    Lojalność wobec reżimu jeszcze nie czyni księdza komunistą. Należałoby mu najpierw udowodnić niezgodność głoszonej nauki z nauką Kościoła co stoi w sprzeczności z wolnością powołania. Przykładowo patriarcha Cyryl został wyświęcony zgodnie z potrzebami KC KPZR, ale żeby udowodnić mu niezgodność z naukami RKP sprzed rewolucji należałoby stwierdzić, że w jego naukach większe znaczenie ma głoszenie haseł politycznych i podporządkowanie władzy niż dobro Cerkwi i jej wiernych. Po pierwsze, Cerkiew i tak jest zmarginalizowana z racji przekonań wiernych w efekcie dezinformacji i przymusowej sekularyzacji. W Polsce Kościół dzięki kard. Wyszyńskiemu rzeczywiście przetrwał atak ze strony reżimu, ale propaganda odnosi skutki skoro do dzisiaj regularnych dominicantes jest 40/90% i communicantes 1/4 z 40% chodzących, co świadczy, że w warunkach chińskich chińscy wierni na pewno postępuja słusznie, podobnie jak papież, który doskonale zdaje sobie sprawę z łamania podstawowych praw człowieka co jest pierwszą przeszkodą w uznaniu jedności Kościoła Patriotycznego w Chinach z Watykanem. Brak jedności z Rzymem pozostaje kwestią zasadniczą i bezsporną dla której nie można uznać Kościoła Patriotycznego za ważnie wyświęcony. Może czegoś nie rozumiem, ale mam pytanie do lepiej poinformowanych kiedy i gdzie papież to zanegował?
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny

 

Zobacz także