Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • sp
    15.11.2017 13:42
    Myślę, że po obu stronach są też "elity" i "szaraczki", po obu stronach serca pozamykane oraz te pobłądzone. Nie ma jednej, prostej odpowiedzi na pytania o głębiny ludzkich dusz. Z artykułu prześwituje mi jednak sens dyskusji bardziej o próbach zagarnięcia Kościoła dla realizacji własnych celów. Próby takie są rzeczywiście bardzo niebezpieczne, pod różnymi względami. Ale czy w tym nie "przoduje" we współczesnych nam czasach właśnie liberalna lewica? Nie ma mowy dziś w Kościele w zasadzie o jakimś lobby nacjonalistycznym (są - oczywiście - pojedyncze przypadki). Za to nie da się już chyba ukryć, że istnieje silne lobby homoseksualne, że są poważne naciski i z wnętrza Kościoła na rozwody, antykoncepcję, że przenikali do Kościoła nawet pedofile. Różne prądy filozoficzne przesiąknięte materializmem (czyli pogańskie co najmniej tak, jak nacjonalizm) o pochodzeniu liberalno-lewicowym, znajdują dla siebie podatny grunt w umysłach wielu duchownych, a poprzez nich w całych społecznościach katolickich... Czy to nie jest odbywająca się na naszych oczach próba zagarnięcia Winnicy Pańskiej na skalę globalną? I odnoszę czasami wrażenie, że dla niektórych "narodowców" ich nacjonalizm jest (w sensie wiary katolickiej) nieudolną, co prawda, ale jednak próbą dania odporu takim zjawiskom. Ich "zamknięcie" też czasami może wynikać z przyjętej postawy silnego oporu wobec zła, które akurat w pewnych tematach/aspektach często rozpoznają prawidłowo.
    doceń 5
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny

 

Zobacz także