Nowy Numer 12/2018 Archiwum
 • gut
  13.08.2017 14:50
  Bardzo Ciekawe Wiadomości! :)
  doceń 0
 • gregg84
  13.08.2017 16:47
  'W tym gronie są również tacy, którzy do badania Całunu Turyńskiego podchodzą bez żadnych uprzedzeń i założeń. I wbrew dziwnemu skądinąd przekonaniu, że nauka i wiara „muszą” stanowić dla siebie konkurencję, to właśnie ci naukowcy dochodzą do wniosków, które często pokrywają się z tzw. zmysłem wiary, intuicją osób wierzących'.

  Owo "dziwne skądinąd przekonanie" bierze się stąd, że rozmaite wiary religijne czerpią swoje prawdy (nieraz sprzeczne wewnętrznie i między sobą) z nieweryfikowalnych objawień i teologicznych refleksji, podczas gdy rzetelna nauka to efekt teorii, które udało się materialnie zweryfikować albo przynajmniej pozytywnie sfalsyfikować. Jeśli nauka i religie nie są wobec siebie konkurencyjne to tylko dlatego, że:
  1. Nauka jeszcze nie naruszyła obszaru, na temat którego tradycyjnie wypowiadała się religia.
  2. Religia dostosowała swoje twierdzenia do odkryć naukowych.
  W przypadku opisywanego przez redaktora odkrycia naukowego, to nie wzmacnia ono wcale hipotezy chrześcijańskiej pochodzenia Całunu. Gdybym był chrześcijaninem i chciał stworzyć całun na podobieństwo artefaktu biblijnego, mógłbym chcieć także, aby krew do tego użyta pochodziła od człowieka niewinnie zamęczonego - tak jak Jezus w ewangeliach.
  • RaBi
   16.08.2017 18:03
   Drogi @gregg84

   Rozumiem, że jako "chrześcijanin tworzący artefakt biblijny" wyprzedziłbyś czas o jakieś 600-700 lat i wiedziałbyś jakim badaniom zostanie "twój" artefakt poddany,i że ludzkość odkryje takie związki organiczne jak pyłki kwiatów, czy skład i grupa krwi o krwi opadowej zawierającej kreatyninę i ferrytynę nie wspominając. Rozumiem, że wierzysz w UFO i podróże w czasie bo jak inaczej "geniuszu" wytłumaczyć takie "wyprzedzenie swoich czasów" :)

   Pozdrawiam samodzielnie myślących
   RaBi
   doceń 0
 • Gość-Rych
  15.08.2017 02:05
  W Ewangeliach jest mniej ostro
  doceń 0

Reklama