Nowy numer 15/2024 Archiwum
  • Gość
    03.03.2017 14:37
    Dziękuję. Moje odczucie (subiektywne) - stary, dobry Jakimowicz, tekst który bardzo mi się podoba jak - jak dla mnie - cudowna seria felietonów z lat 2013-15 (i chyba troszkę wcześniej). dziekuję! :)
    doceń 5
  • NJ
    04.03.2017 14:55
    Piękny tekst. jakże często traktujemy Boga jakby był ślepy, głuchy (a nawet ograniczony umysłowo) wtedy, gdy potrzeba otwarcia, naszych oczu, uszu, serca i umysłu. Pozdrawiam Autora serdecznie. Pozwolę sobie przy okazji wyjaśnić znaczenie tytułu. "Słuch abolutny" to nie oznacza "najlepszego słuchu". Odnosi się do specyficznego słyszenia wysokości dźwięku. Normalnie ludzkie ucho słyszy stosunek między wysokością dźwięków (czyli wychwytuje różnicę częstotliwości - to jest słuch relatywny, typowy dla większości ludzi). Zdarza się jednak, że zamiast tego wychwytuje częstotliwości poszczególnych dźwięków. To właśnie nazywane jest "słuchem absolutnym". Nie determinuje on wcale zdolności muzycznych. Choć jest marzeniem organistów mających grać odpowiedzi po intonacjach wielu księży, którzy śpiewają w różnych tonacjach.
    • gr3
      06.03.2017 00:11
      gr3
      Tak mi się kojarzyło, że posiadając słuch absolutny, można nastroić instrument bez posługiwania się wzorcem (np. kamertonem). Dobrze mówię?
      • NJ
        06.03.2017 09:56
        jak najbardziej. Właśnie o to chodzi. Co ciekawe, osoby z "słuchem absolutnym" wcale nie muszą mieć doskonałej intonacji. Jednym słowem zdarza im się "fałszować", gdy śpiewają. Pozdrawiam
        doceń 1
        0
  • gut
    05.03.2017 14:09
    Być może takie - sformułowania, mają charakter prowokacyjny, ala'przekorny...❮?❯ To, tak jak w Biblii w Starym Testamencie jest napisane: że Pan Bóg pyta się:『gdzie jest Twój brat?』 Czy Bóg musi się pytać, bo nie wie? Niee... To jest tylko taki zabieg... Albo tak jak w Tygodniku Powszechnym - kiedyś było napisane, 『żeby wypróbować, sprawdzić Boga...』To są, chyba takie jakby to ująć - metaforyczne przesadnie ❮?❯, aby człowiek, sam sobie - jakby - bardziej ułatwić rozumienie swojej relacji z Bogiem...? To tak, jak piszę się o takich świętych - co - ⫷kłócili się z Panem Bogiem.⫸ :-)) Czy można kłócić się z Bogiem?? :-> X. Jan Kaczkowski pisał, że On ⫷kłócił się z Panem Bogiem...⫸ :-)) Nie wiem - ja, tak to odbiera. :-)) Pozdrawiam! :-) ♬ ♪ ♭ ♫ ♪ ╬ Mam nadzieję, że te utwory pomogą w przeżyciu Wielkiego Postu ╬ / ۩ Credo III Gregorian Chant, link: https://www.youtube.com/watch?v=Ej7AlSWwaLI ۩ Gregorian - Credo III., link: https://www.youtube.com/watch?v=i62SERsGSic
    doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także