Nowy Numer 16/2024 Archiwum
  • widz
    04.07.2016 19:13
    Mordowanie różańcem na scenie to pewna nowość w obsesyjnym antykatolicyzmie. Dokładniej krok w tym samym kierunku. W wielu filmach scena ataku, gwałtu lub mordu zaczynała się np. od pokazania różańca, albo figurki Matki Boskiej. Oczywiście ma to działać na podświadomość, żeby ludzie kojarzyli katolicyzm ze zbrodnią. To gorzej, niż za nazizmu i komunizmu, w manipulacji odbiorcą których aż tak daleko się jednak nie posuwano.
    doceń 5
  • Beniamin
    05.07.2016 17:01
    Nie bardzo rozumiem to zdziwienie, że ktoś gdzieś w jakimś filmie wykorzystuje różaniec do budzenia fobii czy - jak to ktoś wyżej napisał w komentarzu - kojarzenia katolicyzmu ze zbrodnią. Takie, niestety bardzo niskie, chwyty są powszechnie stosowane przez ludzi, którzy reprezentują inny sposób widzenia na dany problem. Żeby nie sięgać daleko - przecież np. tzw. polska prawica pokazuje Europę jako siedlisko degeneracji, degrengolady i upadku moralnego palcem wskazując osoby homoseksualne jako przykład tzw. "degeneracji". To dokładnie ten sam (niski) poziom mówienia o innych, pozbawiony nie tylko obiektywizmu, ale przede wszystkim szacunku. Przypominam, że zgodnie z KKK 2358 osobom homoseksualnym należy się szacunek oraz "powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji".
    doceń 21
  • JAWA25
    05.07.2016 17:25
    nie znam filmu i wątpię czy obejrzę
    czy zdaniem redaktora Sienkiewicz nienawidził katolicyzmu bo Krzyżaków opisał jako wrednych?
    doceń 21
  • Gość
    28.05.2020 13:18
    W https://www.gosc.pl/doc/3277193.Zmierzch-legendy napomknięto iż "Wolne Państwo Kongo, będące jego prywatnym, opartym na niewolniczej pracy i wyzysku tubylców, olbrzymim folwarkiem" i to w czasach, gdy prawo międzynarodowe zabraniało już niewolnictwa.
    doceń 21
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza

Zobacz także