Nowy Numer 16/2024 Archiwum
  • JAWA25
    17.04.2016 14:01
    "spotkanie w Hawanie" z Cyrylem, co odznaczył orderem „Chwały i Czci” przywódcę komunistów rosyjskich Giennadija Ziuganowa za "troskę o dobrobyt narodu i obronę wartości moralnych".
    "Minister w swych publicznych wypowiedziach w Rzymie deklarował także przywiązanie Polski do wartości katolickich" nasunęło mi skojarzenie z tym, jak Jerzy Ossoliński w 1633 w Rzymie oświadczył "zobaczyłbyś, Ojcze Najświętszy, cały Sejm, Senat, naród polski więcej walką o religię z współobywatelami swymi zarażonymi kacersrwem zajęty niż bezpieczeństwem i całością ojczyzny, niż elekcją przyszłego pana" (cyt. z: Paweł Jasienica "Srebrny wiek"). Trudno powiedzieć, z czyjego upoważnienia Ossoliński wygłaszał te deklaracje, prawa Rzeczpospolitej nakazywały pax et tranquillitas inter dissidentes de religione, pokój między poróżnionymi w wierze. Konstytucja z 1997 w art. 25 nakazuje władzy państwowej neutralność w sprawach religijnych, art 151 zobowiązuje ministrów by dochowali "wierności postanowieniom Konstytucji i innym prawom Rzeczypospolitej Polskiej".
    doceń 2
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także