Nowy Numer 16/2024 Archiwum
  • Sylwester_z_Sanoka
    28.01.2016 20:46
    Wszystko się zgadza poza jedną, dość istotną rzeczą. Jadwiga była królem Polski a nie królową. Królowa to żona króla a ona była władczynią samodzielną, z którą, jako królem ożenił się Jagiełło. Jego następna żona była królową, bo wyszła za króla.
    doceń 4
  • hun
    29.02.2016 17:58
    Prawnuczka Łokietka i jego żony Jadwigi Kaliskiej, córki błogosławionej Jolenty, siostry św. Kingi. Czym byśmy byli bez Świętych Węgierek?
    doceń 0
  • sorcier
    29.02.2016 18:08
    sorcier
    Zauważmy, że ta "Maria" lubiła z własnym (nie Jagiełłowym) dworem jeździć na łowy, a jak wiadomo z zachowanych rachunków, posiadała także własną kuszę myśliwską - wątpliwe, żeby tylko od parady...
    Swoją drogą... Jestem już serdecznie zmęczony twierdzeniami o "małżeńskim męczeństwie" Jadwigi, podczas, gdy baza źródłowa nie daje ku temu, NAJMNIEJSZYCH przesłanek, a raczej, wraz z upływem lat wspólnego pożycia, coraz więcej jest takich, które pozwalają - ze sporą dozą prawdopodobieństwa - uznać, że ich małżeństwo stawało się coraz bardziej zażyłe i udane (liczba ich wspólnych wyjazdów i wspólnych pobytów w różnych miejscach, rośnie z czasem coraz bardziej, chociaż początkowo oboje małżonków podróżowało po obu krajach raczej z osobna i z własnym dworem. Stopniowo pojawia się coraz więcej wzajemnie potwierdzanych wzajemnie dokumentów i przywilejów, pomimo, że nie było to wymagane, a w ogóle takie sytuacje w należały gdzie indziej do wyjątków - jest to przejaw niewątpliwej i rosnącej zażyłości i szacunku do siebie nawzajem. Prawdopodobnie również coraz częściej oboje wspólnie jeździli na łowy, pomimo, że początkowo oboje woleli polować z osobna, a źródłowo raczej nie podlega wątpliwości). Poza awanturą z początku panowania, kiedy Jagiełło ewidentnie uwierzył potwarzom rzucanym na Jadwigę (swoją drogą przekazy jednoznacznie wskazują na niezwykle gwałtowną i burzliwą reakcję Jadwigi, a więc jej wybuchowy temperament nie jest wyłącznie wymysłem Długosza!!!), trudno znaleźć jakiekolwiek wzmianki o kryzysie małżeńskim tych dwojga, a fakt, iż nawet bardzo wrogi królowi Długosz (A RÓWNIEŻ KRZYŻACY!!!) nie robi tu żadnych aluzji, jest niezmiernie wymowny.
    • sorcier
      29.02.2016 18:14
      sorcier
      Nie wypowiadam się o książce, bo jej nie czytałem, ale po przeczytaniu powyższej "rekomendacji" Pana Szymona Babuchowskiego, niewątpliwie daruję sobie jej lekturę, chyba, że ktoś inny, kogo opinię szanuję, stwierdzi, że jednak warto, a ta powyższa "rekomendacja" wyłącznie wprowadza w błąd.
      doceń 2
  • ktoś
    07.11.2017 12:48
    za zerwanie narzeczeństwa Jagiełło musiał Wilhelmowi wypłacić "dwakroć sto tysięcy florenów" (ducenta milia florenorum) http://oszmianszczyzna.pl/krewo_foto/unia_w_krewie_tekst_lacinski_i_polski.pdf
    • JAWA25
      08.11.2017 10:39
      jak widać były tam też inne warunki ("przywrócić królestwu polskiemu wszystkie kraje, przez kogokolwiek oderwane od niego i zabrane"), których Jagiełło nie dotrzymał
      doceń 2
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także