Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • Savonarola
    01.12.2014 18:10
    Skad wziela sie ta nienawisc do Kosciola? Czy moze sa jakies powody dla ktorych Kosciol w Hiszpanii stal sie celem brutalnego ataku? Ponizej zamiszczam fragment,ktory byc moze w jakims sensie ujawnia powody brutalnego traktowania ksiezy w czasie wojny domowej w Hiszpanii.
    "Kiedy Napoleon podbił Hiszpanię w 1808 r., pewien polski oficer w jego armii, pułkownik Władysław Limanowski (w źródłach anglojęzycznych - Lemanousky) doniósł, że Dominikanie (kierujący Inkwizycją) zabarykadowali się w swym klasztorze w Madrycie, w którym to też była główna siedziba Inkwizycji. Limanowski dostał więc od Napoleona żołnierzy i... dowodził szturmem na klasztor, który mimo oporu zdobył. Kiedy ludzie Limanowskiego weszli siłą do przybytku tajnej Inkwizycji, mnisi w biało-czarnych habitach zaprzeczali istnieniu więzień i sal tortur. Pułkownik Limanowski już miał odejść, jednak wedle relacji innego z kolei żołnierza - niejakiego pułkownika De Lile, zamieszczonej w amerykańskiej gazecie wychodzącej w Georgetown - "The Democratic Standard" z 26 września 1843 roku - prosił on Limanowskiego, aby dokładnie przeszukać kamienną podłogę ułożoną z płyt. Wojskowy wymyślił sprytny podstęp - nakazał polać wodą kamienną podłogę i obserwować czy ciecz nie dostaje się do jakichś szczelin, a tym samym nie przecieka. W pewnym miejscu tak się stało. Istotnie woda przeciekała przez nieszczelne spojenia płyt podłogowych. Kiedy jeden z żołnierzy podważył płytę, oczom zgromadzonych ukazało się zejście do piwnic. Dominikanie pobledli.. - jak relacjonował pułkownik de Lile. Zdumionym żołnierzom pułkownika ukazała się wielka sala zwana "Salą Sądową" z tronem dla Wielkiego Inkwizytora. W podziemiach natknięto się również na pojedyncze cele, w których łańcuchami do ścian przykute były ludzkie kościotrupy. Żołnierze w dalszym ciągu przeszukiwali podziemia klasztoru. Sale pełne były więźniów, z których większość była naga, wielu zaś postradało już zmysły. Znaleziono i dzieci i dorosłych. Postanowiono wysadzić w powietrze lochy inkwizycji. Gwoli historycznej rzetelności chcę zaznaczyć, że poza amerykańskimi źródłami w postaci podanej w przypisach książeczki i paru amerykańskich dziennikach nie znalazłem innych informacji na ten temat. historikon.pl Tracts of the American Tract Society, Vol XI, New York, chap.: 460 - Destruction of the Inquisition at Madrid; "The Democratic Standard" z 26 września 1843"
    doceń 0
  • hrabia
    02.12.2014 02:35
    Wojne domowa wHiszpanii wygrali faszysci gen. Franco.
    • Krzysiek
      04.12.2014 22:26
      Wojna domowa to coś potwornego. Poznaj jednak co poprzedzało jej wybuch.
      Gdyby wygrali komuniści, Hiszpanie przez dziesięciolecia poznawali by smak wolności ... stalinizmu. Tak jak Polacy w stalinowskim PRLu.
      Generał Franco dał im 40 lat spokojnego rozwoju.
      • hrabia
        05.12.2014 22:49
        Czyli faszyzm jednak lepszy od komunizmu?
        doceń 2
        0
      • JAWA25
        06.04.2016 18:58
        1. przeciw Franco walczyli nie tylko komuniści, Orwell wróg bolszewii też tam walczył
        2. Franco wspierany był przez Adolfa H. który tak nienawidził bolszewii że zaraz po zakończeniu tej wojny wywołał następną w sojuszu ze Stalinem
        doceń 3
        0
  • Savonarola
    02.12.2014 17:36
    W szeregach requetes walczylo wielu ksiezy,stad i spore ofiary.Requetes byli fanatykami uwazajacymi wojne za starcie wiernych z bezboznymi komunistami,choc byli tez katoliccy ksieza symapatyzujacy z ruchem republikanskim (szczegolnie w Kraju Baskow).W czasach poprzedzajacych wybuch wojny domowej w Hiszpanii, Kosciol katolicki byl najwiekszym posiadaczem gruntow,a takze bankow,kolei a nawet miejskich tramwajow.
    doceń 2
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza

Zobacz także