Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • Anonim (konto usunięte)
    01.03.2014 14:06

    Obecnie prawo państwowe, co jest rzeczą oczywistą, nie reguluje procedur występowania z Kościoła, a sam Kościół, powołując się na uzasadnienie teologiczne, nie chce tworzyć formalnych norm prawnych w tym względzie. Jednocześnie każdemu człowiekowi z tytułu prawa do wolności religijnej przysługuje jednak prawo do zmiany przyjętej religii bądź dokonania zmiany własnego światopoglądu. Jeśli ten fakt będzie miał miejsce i będzie skuteczny, dana osoba ma również prawo, aby domagać się odnotowania go we własnych dokumentach, które są administrowane przez podmioty kościelne. Dlatego istniejące w tym zakresie instrukcje kościelne winny zostać uzupełnione odpowiednimi zmianami w prawie polskim, jednak bez jakiejkolwiek próby rozstrzygania, jak to ma miejsce w chwili obecnej, czy dana osoba skutecznie, czy też nie, wystąpiła z Kościoła.
     

     

    To znaczy, inaczej mowiac, ze procedur prawnych do stwierdzenia faktu wystapienia z Kosciola katolickiego nie ma i ... nie bedzie. A nawet jak by byly, to kosciol nie musi ich przestrzegac.

    Bo jakie by nie byly, to Kosciol ma wlasne i wystapic nie mozna inaczej,  niz to Kosciol dla swojej wygody spisal.

     

    Popatrzmy na to od innej strony: ktos jako niemowle zostal zapisany do jakiejs organizacji, z ktora jako dorosly sie zupelnie nie identyfikuje. I nie wystarczy napisac do tej organizacji, ze nic z nia nie chce miec wspolnego i maja go wykreslic, ale musi jeszcze przyjsc z dwoma swiadkami, zaplacic za swiadectwo, ze w wieku 2 miesiecy jednak zapisany zostal i odeslac na wlasny koszt tam, gdzie organizacja sobie zyczy.

     

    Wiem, ze Kosciol dla Kosciola to nie organizacja. ale dla osoby niewierzacej - jak najbardziej. I tak to prawdopodobnie dla nich wyglada.

    doceń 3
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także