Nowy numer 13/2024 Archiwum
  • Fryderyk
    02.04.2012 14:44
    Zatrudnię, od zaraz, męża stanu na stanowisku Premiera RP.
    doceń 5
  • Radecki
    02.04.2012 21:35
    Zdaje się, że historycznie rzecz biorąc, emerytury wymyślił Otto von Bismarck.
    To miało być takie zabezpieczenie dla robotników, którzy osiągnęli wiek 70-ciu lat i jakimś cudem przeżyli.
    Napisałem "cudem" nieprzypadkowo.
    Średnia długość życia w Prusach wynosiła w tym okresie... 45 lat.

    To był wtedy system czysto redystrybucyjny.
    I (początkowo) dobrowolny.

    Robotnicy traktowali to jako takie "ubezpieczenie na wypadek, gdybym za długo musiał żyć".

    Daleko odeszliśmy od tej koncepcji.
    Oj, daaleeeekoooooo....

    Zrobiłem takie proste ćwiczenie.
    W arkuszu kalkulacyjnym.

    Wysokość emerytury w procentach średniej pensji=(czas rozpoczęcia pracy - czas zakończenia pracy)* % składki rentowej /(średnia długość życia - czas zakończenia pracy).

    Ja wiem, że to jest kretyński model, ale pobawiłem się parametrami i już wiem, dlaczego czas zakończenia pracy jest taki ważny.

    W kretyńskich modelach.
    doceń 4
  • smutna refleksja
    03.04.2012 16:53
    ZUS wyliczył mi (każdy z Was dostaje przecież co roku takie wyliczenie!), że jeśli będę pracował 40 lat i ciągle zarabiał 2,5 średniej krajowej, dostanę około 1100,-zł BRUTTO emerytury. Po 20 latach pracy przy 2,5 średniej wyliczył mi nieco ponad 800 zł brutto. Przy tym, oficer WP, siedzący cały czas za biurkiem, po 25 latach dostaje 6 tysięcy brutto nie płacąc ani razu żadnej składki. To taka "polska sprawiedliwość".
    • Bronak Kamarołski
      03.06.2012 14:51
      Wychodzi na to, że trzeba zlikwidować armię, albo... Żeby oficer mógł zarobić na siebie, wywołać wojnę.
      To nie była smutna refleksja, tylko ignorancka refleksja.
      doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Tomasz Rożek

Kierownik działu „Nauka”

Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.

Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka

 

Zobacz także