Nowy numer 11/2024 Archiwum

Ewangelia z komentarzem na każdy dzień

« » Marzec 2018
N P W Ś C P S
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7

Sobota 31 marca 2018

Czytania »

ks. Wojciech Surmiak

Jak chrześcijanie mogą nakarmić swoje milczenie wobec śmierci?

Po upływie szabatu Maria Magdalena, Maria, matka Jakuba i Salome nakupiły wonności, żeby pójść namaścić Jezusa.

Wczesnym rankiem, w pierwszy dzień tygodnia przyszły do grobu, gdy słońce wzeszło. A mówiły między sobą: «Kto nam odsunie kamień od wejścia do grobu?» Gdy jednak spojrzały, zauważyły, że kamień był już odsunięty, a był bardzo duży.

Weszły więc do grobu i ujrzały młodzieńca, siedzącego po prawej stronie, ubranego w białą szatę; i bardzo się przestraszyły. Lecz on rzekł do nich: «Nie bójcie się! Szukacie Jezusa z Nazaretu, ukrzyżowanego; powstał, nie ma Go tu. Oto miejsce, gdzie Go złożyli. Lecz idźcie, powiedzcie Jego uczniom i Piotrowi: "Idzie przed wami do Galilei, tam Go ujrzycie, jak wam powiedział"».

One wyszły i uciekły od grobu; ogarnęło je bowiem zdumienie i przestrach. Nikomu też nic nie oznajmiły, bo się bały.


Kiedy Bóg przychodzi po człowieka w chwili śmierci, pojawiają się dwie formy milczenia: milczenie żyjących – skamieniałych wobec straty kogoś bliskiego, i milczenie zmarłego, które wprowadza nas w tajemnicę chrześcijańskiej nadziei i prawdziwego życia. Wielkie pytanie, jakie stawia nam śmierć, można prawdziwie zrozumieć jedynie w ciszy modlitwy, bo jakże inaczej pojąć odejścia naszych bliskich niż przez milczenie serca i warg. Bo śmierć to milczenie tajemnicy – milczenie Boga i milczenie życia. Jak chrześcijanie mogą nakarmić swoje milczenie wobec śmierci? Ostateczną odpowiedź daje Chrystus – Bóg, który cierpi, który umiera i który dziś leży w grobie. Ale dar Boga jest tak ogromny, że zwycięstwo Chrystusa o poranku „owego pierwszego dnia tygodnia” jest źródłem naszej nadziei.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Dostęp do treści jest ograniczony Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy