W Święto Dziękczynienia procesja z relikwiami papieża

PAP

publikacja 01.06.2011 17:29

Procesja z relikwiami Jana Pawła II przejdzie w Święto Dziękczynienia - 5 czerwca - z pl. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Tam zostanie odprawiona Msza św., później odbędą się koncerty, m.in. Arki Noego i Skaldów.

W Święto Dziękczynienia procesja z relikwiami papieża Procesja z relikwiami Jana Pawła II przejdzie w Święto Dziękczynienia - 5 czerwca - z pl. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej Jakub Szymczuk/Agencja GN

O szczegółach obchodów Święta Dziękczynienia poinformowano w środę na konferencji prasowej na terenie Świątyni Opatrzności Bożej. "W tym roku Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym, dlatego chcemy szczególnie dziękować za jego życie, pontyfikat, świadectwo wiary, świętość" - wyjaśniał metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

W przeddzień święta, o godz. 17 na placu przed Świątynią Opatrzności Bożej odbędzie się Spotkanie Młodych. Czuwanie odbędzie się także o godz. 21 w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu - stamtąd w niedzielę rano zostaną przeniesione na pl. Piłsudskiego relikwie Jana Pawła II. Procesja - biały marsz z relikwiami - wyruszy z placu o godz. 8. Organizatorzy zachęcają uczestników do ubrania się na biało.

Kardynał Nycz przypomniał, że pierwszy biały marsz został zorganizowany w 1981 r. po zamachu na Jana Pawła II "w obronie dobra". "Tym razem będzie to marsz radości, dziękczynienia" - zaznaczył.

Marsz ma dotrzeć na Pola Wilanowskie o godz. 11.45. Trasa marszu - ok. 12 km - została podzielona na cztery odcinki. Organizatorzy zapewniają, że na postojach będą toalety i dostęp do wody. Na poszczególnych stacjach procesji, relikwie będą przejmować przedstawiciele m.in. duszpasterstwa przy kościele św. Anny, wspólnot, parafii, a także harcerze.

Na konferencji zaprezentowano relikwiarz - wykonano go ze srebra, kryształu, z elementami drewna. Zostanie on umieszczony za mozaiką z wizerunkiem Jana Pawła II w dolnym kościele Świątyni Opatrzności Bożej. Będzie schowany w sejfie, widoczny przez kuloodporną szybę.

Nie poinformowano natomiast, jaka relikwia papieża w nim się znajdzie. "To nie relikwie są podczas tego święta najważniejsze" - powiedział PAP prezes Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł. Podkreślił, że informacja o nich zostanie podana prawdopodobnie w piątek.

O godz. 12 na terenie Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się msza św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abpa Celestino Migliore, homilię wygłosi przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik. Podczas uroczystości będzie śpiewać pięć chórów, zagra orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

O godz. 14 rozpocznie się część koncertowa - wystąpią m.in. Arka Noego, Skaldowie, Pectus, Kasia Cerekwicka. Wystąpi także mezzosopranistka Izabela Kopeć i włoski piosenkarz, twórca tekstów Amedeo Minghi. Część muzyczna będzie trwała do godz. 21.

Zaplanowano także atrakcje dla dzieci: zjeżdżalnię, ściankę wspinaczkową, konkursy sprawnościowe, warsztaty. Otwarte będzie także Miasteczko Papieskie - dzieci będą tam mogły odwiedzić miasta ważne dla Karola Wojtyły: Wadowice, Kraków, Rzym, Warszawę. Na każdej stacji otrzymają pamiątkowe stemple w specjalnym paszporcie.

W Dzień Dziękczynienia w parafiach na terenie całej Polski zostanie przeprowadzona zbiórka pieniędzy na budowę Świątyni Opatrzności Bożej.

Dzień Dziękczynienia, który jest obchodzony w pierwszą niedzielę czerwca, został ustanowiony w 2008 r. z inicjatywy metropolity warszawskiego kard. Nycza. Idea Dnia Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego, jaką była budowa Świątyni Opatrzności Bożej. O budowie Świątyni jako narodowego wotum wdzięczności, przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował Sejm uchwałą z 5 maja 1791 roku. Inicjatywę budowy Świątyni podjął na nowo w 2002 roku prymas Polski kard. Józef Glemp.