Kadzidło i falafel

Marcin Jakimowicz

|

27.08.2010 08:27 GN 34/2010

publikacja 27.08.2010 08:27

To książka pachnąca pizzą, kardamonem, kadzidłem i falafelem.

Suk – nieodłączny element arabskiego świata. Na zatłoczonych targach mieszają się aromaty przypraw, owoców i mocnej kawy. Suk – nieodłączny element arabskiego świata. Na zatłoczonych targach mieszają się aromaty przypraw, owoców i mocnej kawy.
(Nicholas Jubber, Tajemnica Prezbitera, Carta Blanca, 2010 s. 584)
Marcin Jakimowicz

W XII wieku w Europie Zachodniej pojawił się list adresowany do cesarza Bizancjum. Autor epistoły Prezbiter Jan, „najwyższy władca”, opisywał swoje wspaniałe chrześcijańskie królestwo, które utożsamiono z rajem.

Kilkaset lat później młodziutki Anglik Nicholas Jubber z przyjacielem Mikiem, zafascynowani średniowieczną legendą tajemniczego Prezbitera, podążają niestrudzenie szukając jego królestwa. Wyruszają z Wenecji, by przez Turcję, Armenię, Liban, Syrię dotrzeć do targanej konfliktami Jerozolimy, Jerycha na Zachodni Brzeg, do Egiptu, Sudanu i wreszcie królestwa Etiopii.

Zachwycają lekkość pióra, ogromna erudycja (facet podróżuje z plecakiem wypchanym książkami i średniowiecznymi traktatami!), sporo humoru i niezwykła łatwość opisywania tego, co nierozwiązalne: genezy bliskowschodnich konfliktów. Dlaczego gościnni maroniccy chrześcijanie Libanu nienawidzą Arabów?

Dlaczego zaszyci w górach Ormianie, mówiąc o sąsiedniej Turcji, nieustannie rzucają mięsem (i nie jest to baranina)? Dlaczego strzegący Grobu Pańskiego Koptowie wchodzą w nieustanne przepychanki z Etiopczykami? I jak się pisze list do Jego Świątobliwości papieża Szemudy III, zwierzchnika Koptów?

Tajemnica Prezbitera to znakomity, gruuuuby przewodnik po świątyniach chrześcijańskich, meczetach Orientu, knajpach z kebabem i arabskich taksówkach, w których za każdym razem trzeba się solidnie wykłócać o cenę. Komu w drogę…

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.