Sztuka rozmawiania

Książka - poleca Ks. Tomasz Jaklewicz

|

GN 40/2006

publikacja 27.09.2006 16:38

Nie potrafimy ze sobą rozmawiać. To widać gołym okiem na ulicy, w rodzinach, w szkole, w pracy… W TV gadające głowy przekrzykują się nawzajem, a prowadzący zamiast uspokoić dyskusję, sami zachęcają do walki na słowa.

Sztuka rozmawiania Elżbieta Sujak, ABC psychologii komunikacji, Wydawnictwo WAM, Kraków 2006

No cóż, przemoc zawsze dobrze się sprzedaje, ale na pewno niczego nie buduje. Rozmowa, która wydaje się nam spontaniczną i prostą umiejętnością, jest tak naprawdę trudną sztuką, wymagającą rozwoju i doskonalenia. Najnowsza książka Elżbiety Sujak ABC psychologii komunikacji jest znakomitym podręcznikiem przypominającym elementarne zasady dobrej rozmowy.

Tytuł może nieco odstraszać, ale nie obawiajmy się, to mała książeczka, pisana prostym językiem, bez trudnych naukowych teorii. Zawiera kilkanaście praktycznych wskazówek, jak polepszyć swój kontakt z innymi. Książka powstała na bazie warsztatów komunikacji prowadzonych od lat przez autorkę, o których sama mówi, że były warsztatami miłości bliźniego w codzienności. Byłem sam kiedyś na takich zajęciach i zapewniam, to działa. Dla kogo jest ta książeczka? Dla wszystkich, którzy chcą się dogadać z bliźnimi: z rodzicami, z dziećmi, z szefem, z żoną czy mężem… Będzie nieocenioną pomocą zwłaszcza w sytuacjach konfliktu lub kryzysu ludzkich więzi.

Dla kandydatów do małżeństwa i kapłaństwa lektura obowiązkowa! „On/ona mnie nie rozumie” – to klasyczny zwrot pełen pretensji do innych. Jeśli pojawia się w naszych rozmowach, to wyraźny sygnał, że trzeba popracować nad porozumieniem, nad jakością swoich komunikatów. Podświadomie zakładamy, że rzeczy dla nas oczywiste i proste są takie dla wszystkich. Budowanie dobrej jakości połączeń między odrębnymi światami, które stanowi każdy człowiek, to nie lada sztuka. Lepiej jednak budować mosty, niż sypać szańce.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.