Kalendarz Liturgiczny

Piotr Sacha

|

12.05.2008 16:05 GN 19/2008

publikacja 12.05.2008 16:05

12 maja, poniedziałek
święto NMP Matki Kościoła
RDZ 3,9–15,20 (DZ 1,12–14); PS 87; J 2,1–11, II TYDZIEŃ PSAŁTERZA


Usłyszałem Twój głos w ogrodzie, przestraszyłem się, bo jestem nagi, i ukryłem się.
RDZ 3,10

Każdemu zdarza się seria życiowych porażek, bolesnych upadków, które skutkują poczuciem niegodności wobec oblicza Boga, chęcią, by się schować przed Jego wzrokiem. Można w taki sposób dosłownie przywiązać się do swojej wstydliwej przeszłości. Z Listu do Hebrajczyków: „Wiara zaś jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy” (Hbr 11,1). Może zbyt często wierzymy tylko w istnienie Boga, a nie w Boga, w moc Jego obietnic. Jestem nagi, ale wychodzę z ukrycia. Czekam jutra. Nie wiem, co będzie. On wie. Ja ufam.

Myśl na dziś: Radość jest sercem duszy: oświetla ją i ogrzewa wszystkich, na których padają jej promienie.
Św. Jan od Krzyża

13 maja
wspomnienie NMP Fatimskiej
JK 1,12–18;PS 94; MK 8, 14–21


Błogosławiony mąż, który oprze się pokusie: gdy zostanie poddany próbie, otrzyma wieniec życia, obiecany przez Pana tym, którzy Go miłują.
JK 1,12

Gdybym tylko był bardziej utalentowany, gdybym tylko był zdrowszy, gdybym trochę lepiej zarabiał, gdybym był bardziej lubiany, gdybym odrobinę korzystniej wyglądał… Naszym gdybaniom nie ma końca. Dary, jakie otrzymujemy, przysłania pasmo narzekania, którego jesteśmy autorami. Wieniec życia dla tych, którzy pokochają swoją codzienność, ze wszystkimi jej niedostatkami. Wieniec dla tych, którzy dostrzegają we wszystkim palec Boży. Dla tych w końcu, którzy nie wymazali jeszcze ze swojego słownika słówka „dla”.

Myśl na dziś: Nigdy nie jesteśmy tak biedni, aby nie stać nas było na udzielenie pomocy bliźniemu.
Mikołaj Gogol

14 maja
święto św. Macieja, apostoła
DZ 1, 15–17.20–26; PS 113; J 15,9–17


Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję. Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni jego pan, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko,
co usłyszałem od Ojca mego.
J 15,14–15

Chrystus jest z nami szczery. Niczego nie ukrywa. „Sługa nie wie, co czyni jego pan”, tłumaczy i nazywa nas swoimi przyjaciółmi. Nie można zapomnieć, że przyjaźń wymaga zaangażowania z obu stron. Jeśli więc zrezygnuję ze szczerości w rozmowie z Nim, nawet wiążącej się z wytoczeniem sporu, pozostanę tylko nieświadomym niczego sługą. Inna obawa: czy pozwalam w ogóle przyjacielowi dojść do słowa?

Myśl na dziś: Moje ramiona są akurat tak długie, żebym mógł nimi objąć innych.
Phil Bosmans

15 maja
dzień powszedni
JK 2,1–9; PS 34; MK 8,27–33


On ich zapytał: „A wy za kogo Mnie uważacie?”.
MK 8,29

W tamto niedzielne popołudnie katedra Notre Dame pękała w szwach. W centralnej części – uczestnicy Eucharystii, dookoła – turyści. Na blisko godzinę znaleźliśmy się na celowniku cyfrowych aparatów, stając się – wraz z innymi katolikami – ciekawostką na szlaku paryskiej wycieczki. Podobni do pierwszych wyznawców, dla których pytanie Chrystusa: „za kogo Mnie uważacie” było wciąż zaskakujące, łaknęliśmy Jego słów jak pokarmu. Międzynarodowa wspólnota, jaką zawiązaliśmy na jedno spotkanie, niemal w komplecie przyjęła Mesjasza w Komunii. Rozpoznaliśmy Go bez trudu.

Myśl na dziś: Nawet gdybym nie miał żadnych innych dowodów, sam kciuk przekonałby mnie
o istnieniu Boga.
Isaak Newton

16 maja
święto św. Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika, patrona Polski
AP 12,10–12A (1 KOR 1,10–13,17–18); PS 34; J 17, 20–26


Nauka bowiem krzyża głupstwem jest dla tych, co idą na zatracenie, mocą Bożą zaś dla nas, którzy dostępujemy zbawienia.
1 KOR 1,18

Krótka historia nauki krzyża: Niemka wychowana w tradycyjnej żydowskiej rodzinie przyjmuje chrzest i wstępuje do Karmelu. Ma za sobą karierę uniwersytecką u boku słynnego filozofa. Co z honorem filozofa? Co z niezależnością myślenia? – zastanawia się zbulwersowany jej religijnością przyjaciel. Matka jest wręcz załamana. 2 sierpnia 1942 r. karmelitanka musi przerwać pisanie „Kreuzeswissenschaft” („Wiedza Krzyża”, poświęcona św. Janowi od Krzyża) w klasztorze w Echt w Holandii. Do furty dobija się gestapo. Edyta Stein rusza w ostatnią podróż, a z nią 1000 Żydów, przez Niemcy i Czechosłowację do Oświęcimia. Testament świętej karmelitanki zawiera niesamowite słowa ofiarowania Bogu życia: „za wszystkich tych, których mi dałeś, aby żaden z nich nie zginął”.

Myśl na dziś: Eucharystia: najskuteczniejszy pokarm powołania.
Św. Jan Bosko

17 maja
dzień powszedni
J 3,1–10; P 12; M 9,2–13


Jeśli ktoś nie grzeszy mowa, jest mężem doskonałym, zdolnym utrzymać w ryzach także całe ciało.
JK 3,2

„I wtedy zapadło takie krępujące milczenie”… – słyszę czyjąś relację. Rzeczywiście, milczenie krępuje, wywołuje niepokój i zażenowanie. Dlaczego nie potrafi my milczeć ani w towarzystwie innych osób, ani nawet w towarzystwie samych siebie? Czy musimy wciąż zagłuszać cisze telewizyjnym lub radiowym odbiornikiem? Ojcowie Kościoła zwracają uwagę, ze dobre i mocne słowo pochodzi z milczenia i zawsze do niego powraca. „W gadulstwie nie uniknie się grzechu”, twierdzi z kolei Księga Przysłów (10,19). Na co dzień jednak wystawiamy innym oceny, które zależą od tego, jak wiele mają oni do powiedzenia. Łatwo zapomnieć o tym, ze uznanie zdobyć można tylko wtedy, gdy mówi się do rzeczy, a nie od rzeczy, do ludzi, a nie do siebie.

Myśl na dziś: Modlitwa jest wzniesieniem myśli ku Bogu. Musimy zawsze o tym pamiętać. Same słowa znaczą mniej.
Bł. Jan XXIII
Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.