Kalendarz Liturgiczny

Krzysztof Błażyca

|

GN 23/2006

publikacja 31.05.2006 13:28

5 czerwca
Poniedziałek – święto NMP, Matki Kościoła

Pan Bóg zawołał na mężczyznę i zapytał go: „Gdzie jesteś?”. Gdzie jesteś? Bóg stawia to pytanie bez względu na płeć. Gdzie jestem? W którym miejscu mego życia? Dokąd dążę? Jak żyję? Gdzie moje myśli, pragnienia? Ale On woła też konkretnie mężczyznę. Gdzie jest jego siła, moc stwarzania, troska o kobietę, dom? Gdzie prawość, szlachetność, trzeźwość sądu? Niełatwo być PRAWDZIWYM mężczyzną. O wiele łatwiej być fałszywym bogiem. Ale czy warto?
Rdz 3,9–15.20 (Dz 1,12–14); Ps 87; J 2,1–11 lub J 19,25–27

6 czerwca
Wtorek – dzień powszedni

Oczekujemy jednak, według obietnicy, nowego nieba i nowej ziemi. Oczekiwać nie oznacza biernie wisieć na obietnicy. Bo obietnica jest darem, który darmo otrzymuję od tego, kto pragnie mnie obdarować. Obietnica rodzi zaufanie do tej osoby, rodzi wdzięczność. Nie dać wtedy nic od siebie, a tylko czekać, aż dostanę „co mi się należy”, byłoby straszną niewdzięcznością. A Bóg mi obiecał nową ziemię. Dam Mu więc siebie na tej starej.
2 P 3,12–15a.17–18; Ps 90; Mk 12,13–17, I tydzień psałterza (9. tydzień zwykły)

7 czerwca
Środa – dzień powszedni

Nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale mocy i miłości oraz trzeźwego myślenia. Panie, natchnij mnie tym duchem, w chwilach codziennej próby. Abym widząc zło, które niszczy rodzinę, próbował odważnie walczyć o ocalenie dobra. Bym zachowywał trzeźwość w myśleniu, ale i przy stole, gdy inni już pod nim leżą. Bym nie bał się mówić, co myślę, i bym umiał żyć według tego, co mówię. Duchu Święty, wieczny, a codzienny, bądź moją mocą. Amen
2 Tm 1,1–3.6–12; Ps 123; Mk 12,18–27

8 czerwca
Czwartek – wspomnienie św. Jadwigi Królowej

Staraj się, byś sam stanął przed Bogiem jako godny uznania pracownik, który nie przynosi wstydu, trzymając się prostej linii prawdy. Prosta linia prawdy, na krętych ścieżkach życia. Czy to wykonalne? Iść po trupie tego chaotycznego świata, czy pójść na kompromis z modami kulturalnymi? A może wypracować jakąś pobożność, która by była „trendy”? Na te pytania sam muszę sobie odpowiedzieć. Wiem tylko, że mam się starać. I zestarzeć w tym staraniu.
2 Tm 2,8–15; Ps 25; Mk 12,28b–34

9 czerwca
Piątek – wspomnienie dowolne św. Efrema, diakona i doktora Kościoła

Wszelkie Pismo jest przez Boga natchnione i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do wychowania w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był doskonały. Mamy dziś pisma pełne wszelkich bzdur. Co gorsza, chcą one służyć do nauczania, przekonywania, poprawiania i wychowania. Jak nie zbaranieć, lecz pozostać Bożą owieczką? Wracać do Pisma natchnionego przez Boga.
2 Tm 3,10–17; Ps 119; Mk 12,35–37

10 czerwca
Sobota – wspomnienie bł. Bogumiła, biskupa

Przyjdzie bowiem chwila, kiedy (...) będą się odwracali od słuchania prawdy, a obrócą się ku zmyślonym opowiadaniom. Oto uniwersalizm Biblii. Bo czyż to nie słowo o obecnej manii na rozkodowywanie obrazu Leonarda da Vinci i o „nowym objawieniu” – Ewangelii Judasza? Ale tak jak może godny uwagi jest kunszt pisarza oraz odkrycie apokryfu, tak warte jest zastanowienia – skąd ten pęd ku sensacyjnemu novum, a obojętność wobec starej mądrości?
2 Tm 4,1–8; Ps 71; Mk 12,38–44

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.