Ingres Prymasa Polski

Fakty i opinie - tj/KAI

|

GN 26/2010

publikacja 07.07.2010 11:58

Gniezno. „W narodzie polskim tkwi ogromny potencjał. Jest przecież w Polakach tyle dobra, tyle twórczej energii. Umiejmy to dostrzec, pokazać i wykorzystać, aby tym dobrem zło zwyciężać” – apelował abp Józef Kowalczyk, podczas swojego ingresu do katedry gnieźnieńskiej.

Gniezno. 26.06.2010. Prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Gniezno. 26.06.2010. Prymas Polski abp Józef Kowalczyk.
PAP/Adam Ciereszko

W uroczystości uczestniczyło ponad 40 kardynałów, arcybiskupów, biskupów oraz przedstawiciele władz państwowych, m.in. marszałek Sejmu Bronisław Komorowski oraz byli prezydenci RP Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski. Nowego prymasa na stolicy arcybiskupiej w Gnieźnie witał jego poprzednik abp Henryk Muszyński, który przekazał mu pastorał i wprowadził na katedrę arcybiskupów gnieźnieńskich.

Jak mówił, posługę arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego przekazuje w godne i wypróbowane ręce. W homilii prymas Kowalczyk wskazał na wielkie historyczne dziedzictwo Gniezna, najstarszej metropolii kościelnej na ziemiach polskich. Przestrzegał Polaków przed egoizmem prowadzącym do podziałów i wzywał do współdziałania dla dobra Polski. W imieniu Konferencji Episkopatu Polski życzenia nowemu prymasowi złożył abp Stanisław Gądecki.

Abp Kowalczyk urodził się w 1938 roku w Jadownikach Mokrych k. Tarnowa. Jest absolwentem Wydziału Prawa Kanonicznego KUL oraz Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Po wznowieniu w 1989 roku stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską i Polską został nuncjuszem apostolskim. Święcenia biskupie przyjął w 1989 roku w Bazylice św. Piotra. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa: „Fiat voluntas Tua”. W uroczystość śś. Piotra i Pawła Prymas odbierze z rąk papieża paliusz – symbol władzy metropolity oraz jego łączność ze Stolicą Apostolską.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.